Monolitická budova science centra iQLANDIA s neobvyklým „schodištěm“
Galerie(5)

Monolitická budova science centra iQLANDIA s neobvyklým „schodištěm“

Partneři sekce:

V Liberci vyrůstá nové science centrum, které přinese nejen řadu zajímavých exponátů, ale také zážitků. Expozice je totiž pojata v moderním stylu interaktivních objektů a tak rozhodně neplatí „nedotýkejte se exponátů“, ale cílem je pravý opak – odnést si co nejvíce zkušeností a znalostí díky možnosti většinu vystavených technologií a exponátů odzkoušet na vlastní kůži. První návštěvníci si ale budou muset na návštěvu expozice SC iQLANDIA ještě chvilku počkat - v současné době totiž teprve finišují stavební části celého projektu.

Stavba SC iQLANDIA v Liberci v sobě kombinuje rekonstrukci stávající cihlové tovární budovy i vybudování zcela nové se železobetonovým skeletem doplněným vyzdívkami. Nejen rekonstrukce, ale i nová stavba byla komplikovaná, protože v objektu bývalé továrny stavební čety narážely na řadu překvapení, jako například nečekané podzemní prostory či nezmapovaná sklepení. V důsledku tak musela být nová budova kvůli bezpečnosti a stabilitě stavby založena na pilotách.

Rozhodně nejzajímavější stavební částí budovy SC iQLANDIA je prosklený tubus, který starou i novou budovu spojuje. V něm bude viditelná šroubovice, která nahradí schody a prostory tak pohodlně zpřístupní i hendikepovaným. Šroubovice s výstupovou rampou i její nosné sloupy jsou kompletně monolitické; návrh jejich bednění vznikl za 40 hodin v technickém oddělení společnosti Česká Doka i u prováděcí firmy.

„Na základě požadavku dlouholetého zákazníka (společnost Eurovia CS a.s., závod Liberec) jsme navrhli využití starších podpěrných systémů Doka D2. Samotná rampa šroubovice pak byla betonována ve čtyřech záběrech do formy tvořené deskami z foliované překližky vynesenými dřevěnými nosníky H20 Top. Okraje bednění pak tvořila deska Dokaplex vytvarovaná pomocí perforací do příslušného oblouku, který byl zajištěný průvlakovými kleštinami,“ popisuje nejsložitější část stavby Jakub Rychtařík, technik společnosti Doka. Oříškem byly i samotné sloupy kolem šroubovice, které se ve spodní části zužují, v horní pak rozšiřují jako kalich květiny. Pro jejich zabednění byly využity rámové prvky Frami s deskou Xlife, doplněné o dřevěné desky se sklonem deset stupňů.

Samotná nová budova pak žádné další komplikace nepřinesla – budování stropů bedněním Dokaflex 1-2-4 a Dokaflex 20 a stěn pomocí rámového bednění Framax Xlife má prováděcí firma Eurovia zažité z řady dalších staveb, kde využívala bednění společnosti Doka. Za zmínku ale určitě stojí velmi kvalitní povrchy betonů, ke kterým přispěl náš produkt Dokaoptix, které budou částečně odkryté. Zejména v oblasti budoucího schodiště, které bude z vnější strany krýt pohledová stěna s řadou trojúhelníkových okének.

Intraktivní centrum zábavného poznávání v budově SC iQLANDIA nabídne už příští rok řadu zajímavých expozic, z nichž ta asi nejatraktivnější bude věnována nanotechnologiím. O nic méně lákavá ale určitě nebude ani expozice „věda v domě“, kde si budou moci návštěvníci osahat a zblízka prohlédnout co se skrývá za zdmi i jejich domu a jak je postaven. Součástí této ukázky bude i možnost prozkoumat bednicí systémy, protože některé z částí bednění Doka zanechá na místě jako součást expozice. „Jsme rádi, že můžeme takovouto formou představit bednění a bednicí systémy široké veřejnosti. Málokdo z laiků si totiž dokáže představit jak vlastně je monolitická budova stavěna a co je to systémové bednění. Pomocí této názorné expozice chceme široké veřejnosti přiblížit i tuto oblast stavebnictví,“ říká Ing. Václav Smetana, obchodně technický zástupce společnosti Česká Doka.

V současnosti se budují podobná centra v republice čtyři a každé z nich je po stavební stránce něčím unikátní a jedinečné. Například pro budovu Techmanie v Plzni bylo v dílnách České Doky zhotoveno bednění pro dvě kopule planetária o průměrech jedenáct a sedmnáct metrů. Zajímavostí jistě je, že takové kopule jsou v České republice ojedinělé a i ve světě se jedná o velmi neobvyklou stavbu. V rámci výstavby ostravského Světa techniky zase Česká Doka dodala, mimo řadu dalších bednicích systémů, celkem 30 000 metrů krychlových podpůrných konstrukcí Staxo 100 pro vybudování 18 metrů vysoké a 130 metrů široké haly, jejíž průčelí bude díky speciálnímu sklu sloužit jako jeden z největších interaktivních obrazů na světě.

Článek připravila společnost Česká Doka, bednicí technika.

–>–>