Euroskills 2023

V Gdaňsku soupeřili instalatéři z celé Evropy. Ocenění si odnáší i česká výprava

Partneři sekce:

Soutěže EuroSkills 2023 v Gdaňsku se zúčastnilo 600 mladých profesionálů z 32 zemí, kteří poměřili své schopnosti ve 43 různých dovednostech a řemeslech. Společnost GROHE podpořila konkrétně soutěž v instalatérství a topenářství, které se zúčastnilo 15 soutěžících z celé Evropy.

AmberExpo a Polsat Plus Arena v polském Gdaňsku byly od 5. do 9. září plné neuvěřitelných talentů, jásajících davů a nadšení. V tomto období se vždy jednou za dva roky koná největší akce v Evropě v oblasti odborného vzdělávání a dovedností.

Jako přední sponzor WorldSkills Europe podpořila společnost GROHE organizaci soutěže v oboru instalatérství a topenářství a poskytla produkty pro instalaci. Po třech intenzivních dnech známe vítěze – Marton Offner z Maďarska uspěl v konkurenci 15 kolegů a kolegyň z celé Evropy a stal se úřadujícím mistrem Evropy v oboru instalatérství a topenářství.

Výchova nastupující generace instalatérů

Ani česká výprava, kterou tvořilo deset soutěžících do 25 let, neodešla bez ocenění. Náš reprezentant v oboru instalatérství a topenářství Petr Valach z České Rybné si odnesl z evropského šampionátu EuroSkills medaili za excelenci (MEDALLION FOR EXCELLENCE – MEDAILI ZA DOKONALOST, BEST OF NATION – NEJLEPŠÍ Z NÁRODA). Generálním partnerem české výpravy instalatérů byla právě společnost GROHE, která je také členem Cechu topenářů a instalatérů a zajistila spolu s ním odbornou přípravu.

„Pro nás jako jednoho z lídrů v oboru je samozřejmostí podporovat mladé kvalifikované instalatéry. Je třeba, aby stážisté získali správné dovednosti a zároveň se pro tuto profesi nadchlo více lidí. Proto je naše partnerství s WorldSkills Europe tak cenné. Máme stejný cíl: zvýšit prestiž a uznání řemeslnických profesí,“ řekl Timo Kurz, Leader GIVE Program and WorldSkills, LIXIL EMENA.

Sanitární průmysl se celosvětově potýká s nedostatkem mladých talentů. Proto je nezbytné zlepšovat pověst povolání profesionálního instalatéra. Zatímco poptávka po instalatérech roste, počet lidí, kteří se věnují této profesní dráze, stále klesá. Partnerství s WorldSkills Europe a WorldSkills International je však pouze jedním ze základních kamenů strategie společnosti GROHE pro řešení tohoto problému.

Vlastní program GIVE podporuje odborná učiliště a školy při vytváření jednotného přístupu s moderním vybavením, školicími materiály, písemnou a praktickou zkouškou, která stanovuje nové standardy v oboru. Společnost GROHE již spolupracuje s 65 školami v regionu EMENA a chce oslovit až 5 000 studentů ročně.

red