Partneři sekce:

Montáž stěnového vytápění (Pracovní postup)

Neviditelný zdroj tepla v zimě, příjemné chlazení bez proudění vzduchu v létě. Takové jsou plošné systémy vytápění a chlazení. Systémy x-net od Kermi se vyznačují vysokou výkonností a dlouhou životností, ať už se jedná o stěnové, či podlahové vytápění.

Informace o materiálu

» sálavé teplo
» nízká teplota přívodu
» rychlá reakce díky nízkému překrytí trubky
» dobře kombinovatelné s podlahovým vytápěním
» funguje pro vytápění a chlazení

Co budete potřebovat

  • Svěrná lišta: x-net 14 mm, balení 25 ks (tj. 25 m) 59 Kč/m bez DPH
  • Kolena, záslepky, přechodky a spojky
  • Systémová trubka: Vícevrstvá trubka x-net 14 x 2, 41 Kč/m
  • Nářadí: Kladivo + hřebíky, Vrtačka + šrouby, Odvíječ trubek x-net

V závislosti na situaci představuje stěnové vytápění alternativu řešící problém nebo ideální doplněk k podlahovému vytápění – u obkladů s vyšším tepelným odporem, jako je např. dřevěná prkenná podlaha, nebo pokud mají být při sanaci zachovány stávající podlahové krytiny, nebo například v koupelně, kdy výkon podlahového vytápění nedostačuje. Systémy jsou vhodné i pro rekonstrukce.

Postup pokládky

V první řadě je třeba pospojovat svěrné lišty do požadované délky – k tomu slouží zásuvné konce lišt, které umožňují přímé spojení metrových kusů bez použití nářadí. Lišty je následně třeba připevnit na zeď pomocí šroubů či hřebíků.

Pro snazší manipulaci s lištami lze využít zadní samolepicí proužky, které pomáhají s fixací lišt při připevňování šrouby / hřebíky. Lišty jsou samozřejmě vyrobeny z pevné umělé hmoty, takže při manipulaci s kladivem nehrozí poškození či případně roztříštění lišty při upevňování hřebíky.

Veškerý materiál, který budeme potřebovat pro uložení trubek topení, je přístupný několika hmaty v maximálně krátké době. Trubka topení je uložena v kartonové krabici, která umožňuje její odvíjení, ale zároveň i bezpečné uskladnění a uložení nepoužitých trubek, které jsou tak okamžitě připraveny k převozu na další stavbu.

Pro co nejjednodušší manipulaci je možné použít odvíjecí zařízení x-net. Samotná pokládka lišty probíhá vtisknutím trubky do příslušné části svěrné lišty, tj. do upevnění tvaru omega s rastrem 5 cm.

Při pokládce je třeba sledovat potisk na trubce, který značí nejen délku trubek, kterou jsme již použili, ale i zbývající délku, což umožňuje naplánování další pokládky v předstihu, a tedy i optimální využití svazku trubek. Vícevrstvé trubky jsou tvarově stálé, lze je proto použít i pro flexibilní přechody kolem zásuvek.

Tvarová stálost rovněž umožňuje ohyby bez zpětného tahu. Po uložení potrubí se připravené vytápění zakryje vrstvou omítky. Horizontální vedení trubek navíc tento krok výrazně usnadňuje a nízká stavební výška topení umožňuje tloušťku omítky již od 25 mm.

Při pokládce většinou nejsou nutné speciální rozměry pro dveřní rámy, okenní parapety apod. Zapojení topení probíhá pomocí tvarovek – rozsáhlý sortiment tvarovek umožňuje jednoduchou realizaci jednotlivého zapojení nebo zapojení podle Tichelmanna.

Oblouky trubek u zdi zároveň nemají žádný styk s betonovou deskou, a tím nedochází u tenkovrstvých podlahových konstrukcí k přenosu hluku ani k mechanickému poškození trubky. Stěnové vytápění x-net lze optimálně kombinovat s podlahovým vytápěním a připojit na stejný rozdělovač.

Od partnerů ASB

Krok 1: Příprava lišt

Metrové kusy lišt spojíme do požadované délky bez použití nářadí pomocí zásuvných konců lišt.

01 Příprava lišt
01 Příprava lišt |

Krok 2: Upevnění lišt

Připevnění lišt je možné pomocí šroubů nebo hřebíků. Pro snazší montáž je možné využít samolepicích proužků na zadní straně lišty.

02 Upevnění lišt
02 Upevnění lišt |

Krok 3: Bezpečnost a spolehlivost

Propojovací můstky jsou vyrobeny z pevné umělé hmoty, takže i při montáži pomocí hřebíků nehrozí při zatloukání roztříštění či jiné poškození lišty.

03 Bezpečnost a spolehlivost
03 Bezpečnost a spolehlivost |

Krok 4: Instalace trubek

Po montáži svěrné lišty je možné začít s upevněním trubky stěnového vytápění. Trubku vytápění stačí zamáčknout do upevnění na liště.

04 Instalace trubek
04 Instalace trubek |