Inovativní řešení pro přenos tepla již od roku 2010
Společnost NRG flex je poskytovatelem inovativních řešení pro přenos tepla již patnáct let. Dnes je největším nezávislým dodavatelem předizolovaných trubek na Slovensku a v České republice. Díky spolupráci s předními firmami podnikajícími ve výrobě potrubí již dodala efektivní řešení pro více než tisíc projektů.
K výročí patnácti let působení na trhu mluvíme s jednatelem společnosti NRG flex Robertem Štefancem.
Vaše společnost není na stránkách TZB Haustechnik nová, ale i tak – mohl byste ji přiblížit čtenářům, kteří se s vašimi výrobky zatím nesetkali?
Společnost NRG flex působí na Slovensku a v České republice samostatně již 15 let. Opíráme se o desetiletí zkušeností našich partnerů, mezi nimiž jsou největší hráči a inovátoři v oblasti výroby předizolovaných trubek. Zastupujeme renomované výrobce trubek, jejichž souhrnný roční obrat přesahuje 300 milionů eur. Tato síla nám umožňuje pružně diverzifikovat dodávky pro několik velkých projektů současně. NRG flex je tak dnes největším nezávislým prodejcem předizolovaných potrubních systémů na Slovensku a v České republice. Úspěšně jsme realizovali více než tisíc projektů pro dodavatele tepla.
Stručně řečeno, naše řešení jsou jedinečná a přinášejí přidanou hodnotu. Například u plastového flexibilního potrubí se jedná o výrazné snížení tepelných ztrát – ve srovnání s ocelovým potrubím až o třetinu. U předizolovaných ocelových potrubí nabízíme kromě standardního řešení také kompletní systém s difuzní bariérou.
Pro projekty v České republice a na Slovensku můžeme dodat předizolované ocelové trubky v délkách 16 nebo 18 m oproti standardním dvanáctimetrovým trubkám. Tímto způsobem se trasy nainstalují rychleji a levněji. U šestnáctimetrových trubek je zapotřebí o 25 % méně svařování. A při použití osmnáctimetrových trubek lze ušetřit dalších 11 % svarů. Takové osmnáctimetrové trubky od našeho dodavatele, lotyšské společnosti Poliurs, byly nedávno použity ve Švédsku v celkové délce až 27 km. Ve společnosti NRG flex bereme každý projekt jako výzvu k hledání co nejefektivnějších řešení.
Jak hodnotíte uplynulých patnáct let NRG flex?
Jsem velmi hrdý na úspěchy, kterých jsme za tu dobu dosáhli. Výrazně jsme se rozrostli a přešli jsme od „malé energie“ k bioplynovým stanicím a od menších propojení k větším modernizacím sítí ve městech. Pro naše dodavatele a zákazníky je také důležité, že máme stabilní tým techniku a obchodních a technických zástupců. Nevyhýbáme se žádným náročným úkolům a věřím, že v tomto trendu budeme pokračovat i v následujících letech. Naše úspěšné projekty hovoří samy za sebe.
• 15 let na trhu
• 450 km dodaných potrubí
• 1 000 realizovaných projektů
Jaké zajímavé projekty jste realizovali v uplynulém období?
Pracovali jsme na mnoha náročných projektech, kde jsme byli spolehlivým partnerem pro dodavatele tepla. Jedním z nejnáročnějších úkolů bylo určitě napojení kotelny na biomasu na sídlišti v Trenčíně. V Bratislavě jsme se podíleli na obnově sekundárních rozvodů v Novém Městě a na Kramárech, kde jsme rovněž použili největší dimenzi plastového potrubí d160. Tato dimenze se dodává ve 150 rolích, což usnadnilo instalaci ve vnitrobloku Račianska – Kominárska, kde jsme potrubí zatáhli do stávajících kolektorů. Tímto úsporným způsobem jsme celé dílo dokončili během několika dnů. Pro obyvatele z toho plynula jen minimální omezení – provoz vnitrobloku s parkem a dětskými hřišti tím nebyl nijak narušen. Vyměnili jsme také rozvody v Pinelově nemocnici v Pezinku, napojili jsme 80 rodinných domů v Drieňovské Nové Vsi, v České republice jsme například byli dodavatelem pro Dukovany a tak bych mohl pokračovat dál.
Realizovali jste i nějaké rozsahem větší projekty?
V roce 2024 jsme dodali předizolované potrubí pro řadu velkých projektů. Pro Brno, které se připravuje na připojení tepla z Jaderné elektrárny Dukovany, jsme dodali více než 1500 m ocelových trubek DN500. Jednalo se rovněž o náročnou logistic
kou operaci. Trubky jsme přivezli ve 26 kamionech a museli jsme zajistit vykládku nákladu na velmi frekventované ulici, abychom minimalizovali dopravní omezení. V současné době provádíme rozsáhlou výměnu potrubí v Humenném, kde dodáváme většinu potrubí s difuzní bariérou.
Jaká řešení může NRG flex nabídnout v další fázi projektu napáječe tepla Dukovany-Brno?
Naší výhodou je to, že u velkých projektů, jako je například současné propojení Dukovany-Brno, můžeme nabídnout diverzifikované kapacity našich dodavatelů. Jedná se o projekt, kde bude nutné agregovat kapacity pro zajištění plynulé výstavby. Pro tento projekt vidíme potenciál v technických řešeních, která můžeme poskytnout. Již jsem se zmínil o tom, že náš dodavatel, dokáže izolovat potrubí až do délky 18 m. To je velká výhoda. Pokud bychom to přepočítali na počet ušetřených svarů a spojů, tak na 42 trase s běžnými 12 metrovými trubkami by to bylo 7 000 svarů. S 16 metrovými trubkami by to bylo asi 5 250 spojů, s 18 metrovými dokonce jen 4 667 spojů. Méně svarů, odizolování, rentgenových zkoušek, ale zejména výrazné snížení počtu člověkodnů představuje významnou úsporu celkových nákladů projektu.
Významného úspěchu jste však již před časem dosáhli díky použité technologii při rozvodech tepla z JE Dukovany. O co přesně se jednalo?
V tomto projektu jsme se podíleli na poslední etapě výstavby rozvodů v obci Dukovany. Měli jsme jedinečnou příležitost prokázat výhody plastového potrubí oproti ocelovému. Přípojky od teplovodu k jednotlivým domům jsme provedli pomocí ohebného plastového potrubí, jehož instalace je výrazně ekonomičtější. Díky ohebnosti plastového potrubí jsme byli schopni se vyhnout porostům a stromům i drobným stavbám, aniž bychom na trase přípojek použili další spoje. Velmi nás potěšilo vyjádření starosty obce Dukovany, kterého rychlost a snadnost práce s plastovým potrubím opravdu nadchla.
Jakými technickými inovacemi prošly vaše postupy a výrobky za poslední roky?
Vývoj v posledních letech přinesl opravdu velký skok. U ocelových trubek bych opět zmínil kompletní systém s difuzní bariérou. Našemu partnerovi se podařilo zúročit výsledky mnohaletého vývoje a vyrobit funkční systém, ve kterém jsou všechny komponenty opatřeny ochrannou EVOH-bariérou, čímž se zvyšuje životnost celého potrubí. Důležité jsou zejména nižší tepelné ztráty. Pokud se na tento rozvod podíváme po dobu minimální projektované životnosti třiceti let, činí úspora tepla v potrubí přibližně 20 %. To není zanedbatelné z hlediska úspory nákladů, paliva nebo produkce CO2. V případě plastového flexibilního potrubí vývoj zase přinesl zvýšení maximální teploty a tlaku z 95 °C/6 barů na 115 °C/10 až 16 barů. V budoucnu máme k dispozici řešení, která by mohla dosáhnout parametrů až 125 °C/16 barů.
Inovátorské projekty partnerů
Projekty využívající ocelové potrubí představují od počátku návrhu přes logistiku dopravy až po samotnou realizaci náročný úkol.
• Dobrým příkladem je výstavba nové tramvajové trati s jednatřiceti zastávkami ve Varšavě. Náš dodavatel RADPOL PIPES zajistil přeložku tepelných trubek a v projektu použil ocelové trubky od DN80 do DN 1100 v celkové délce 8 280 m. Vzhledem ke složitosti projektu společnost RADPOL PIPES dokonce provedla úpravy ve výrobním závodě, aby zajistila zdvojení důležitých výrobních strojů.
• Ve Švédsku byl zahájen náročný projekt, pro který náš dodavatel Poliurs dodal 1 400 kusů potrubí o délce 18 m a dimenzi DN600/DA800. Dodávka potrubí činila 165 plně naložených kamionů. Podobný projekt v dimenzi DN400 bude brzy realizován ve Francii. Snížení počtu svarů je klíčovým bodem a „game changerem“ pro nové projekty v celé Evropě. Každý ušetřený svar představuje konkrétní úsporu – času, nákladů, rentgenové kontroly, odizolování, a především budoucích rizik.
Mají ohebné plastové trubky další výhody?
Ano, při jejich použití je k dispozici také možnost s monitorovacím systémem, díky kterému můžeme sledovat tepelnou síť. Další novinkou je smršťovací fólie, která je radiálně zesíťovaná. Tyto zesítěné izolace zajišťují kvalitní izolaci bez úniků tepla. Každý projekt je jedinečný. Našimi partnery jsou významní výrobci trubek a inovátoři. Díky tomu může NRG flex poskytnout nejlepší řešení i pro ty nejsložitější projekty.
Článek byl zveřejněn v časopise TZB CZ 1/25.
Text: NRG flex, s. r. o., red.
Foto: NRG flex, s. r. o., Miro Pochyba