Solární parky spěchají s připojením, než klesne výkupní cena

Solární parky spěchají s připojením, než klesne výkupní cena

„Garantovaná výkupní cena klesne maximálně o pět procent, je to limit daný zákonem,“ oznámil Petr Kusý z Energetického regulačního úřadu (ERÚ) na konferenci Schüco Networkdays. Potvrdil tak informace již dříve zveřejněné v médiích. Snížení cen tak bude pravděpodobně příčinou poklesu nových instalací solárních elektráren v příštím roce v ČR.

Někteří dosavadní provozovatelé solárních parků pospíchají s připojením další solární kapacity do sítě ještě před koncem roku, aby stihli aktuální nastavení cen. Například Petr Bína ze společnosti Sluneta, která provozuje elektrárnu v Dubňanech u Hodonína, s koncem října připojil další soubor o výkonu 2 MWp. Přesto nepovažuje snížení cen za konec instalací.

„Naše společnost využívá kombinaci prodeje elektřiny za tržní cenu a takzvaných zelených bonusů. Tento způsob je rizikovější, ale osvědčil se nám vyšším výnosem,“ vysvětlil Petr Bína. Hodnotu zeleného bonusu stanoví ERÚ a je odvozena od výkupní ceny. Každý rok se stanoví nově a platí vždy po dobu dvaceti let od data spuštění dané elektrárny, stejně jako výkupní cena. Snížení výkupní ceny odůvodňuje ERÚ vyšší účinností solárních článků, které se v současnosti vyrábějí.

Tržní cena elektřiny však roste. Spolu s globálními změnami klimatu to je i důvodem, proč šetřit energii při provozu budov. Podle Carstena Heuera, ředitele Schüco NCE, dodává jeho společnost takové konstrukce a prvky, které úspory energie umožní: „Proto jsme zvolili heslo Energie2.“ Klíčovými prvky jsou dvojité fasády, stínicí prvky, solární panely na střechách, nově i fotovoltaika ve fasádě. Kombinace těchto prvků výrazně snižují energetickou spotřebu budov a náklady na její provoz.

(in)