Pastózní tmely Knauf. Který si vyberete?

Kvalita povrchu je nedílnou součástí designu každého interiéru. Je to detail, kterému je v poslední době věnovaná značná pozornost. Pro docílení požadované kvality a hladkosti povrchu stěny, příčky nebo i stropu se používají pastózní tmely.

Slouží také k sjednocení rozdílných povrchů, zejména při rekonstrukcích. K úspěšnému dosažení cíle je důležitý nejen správný výběr tmelu, ale také jeho zpracování. Představme se tři nejpoužívanější a nejspolehlivější pastózní tmely Knauf: Goldband Finish, Super Finish a Fill & Finish Light.

GOLDBAND FINISH je hotový pastózní tmel na bázi polymerů s jemnou frakcí, a proto je vhodný pro vyrovnávání spíše drobných nerovností. Snadno se brousí sádrokartonářským brouskem (80–100 respektive 150–240 dle požadavku na hladkost povrchu). Je možné použít i tzv. mokré broušení – wet sanding. To znamená, že se tmel natáhne na stěnu, nechá se krátce zaschnout, potom se namočí a rozfilcuje. Posléze se plocha nechá opět zavadnout, aby se finálně vyhladila širokým hladítkem.

Zdroj: Knauf Praha
Zdroj: Knauf Praha

FILL & FINISH LIGHT je lehčený univerzální tmel pro finální tmelení. Jeho výhodou je vyšší vydatnost, málo se propadá a snadno se brousí, protože v sobě má perlitové plnivo. Navíc s ním lze lepit i ocelové profilové ochrany rohů a papírové výztužné pásky.

Zdroj: Knauf Praha

SUPER FINISH je také finální a univerzální tmel, s velmi hladkou a vysoce jemnou strukturou pro bezvadné a spolehlivě dokonalé vyhlazení povrchu.

Zdroj: Knauf Praha
Zdroj: Knauf Praha

Co použít na starou omítku?

Při rekonstrukcích starších objektů se staré omítky seškrábou a v některých případech se dokonce musí částečně zasáhnout do podkladního štuku. Abychom vyrovnali všechny nerovností a docílili hladkého, respektive jednotného povrchu, potřebujeme tmel, který všechny nerovnosti zahladí a po nanesení nebo nastříkání se „nepropadne“.

Pro tyto situace je vhodné zvolit tmel FILL & FINISH LIGHT, který má tu výhodu, že si spolehlivě poradí i s většími nerovnostmi. Nanáší se standardně v tloušťkách 3 až 4 mm. Dokonce i na stropě, kde je spojení panel na panel. V tomto případě se navíc doporučuje spoj armovat výztužnou sklo-papírovou páskou Kurt.

To proto, aby spoj v budoucnu nepopraskal. Když jsou nerovnosti opravdu velké, tak se jeden den stěna nastříká tmelem FILL & FINISH LIGHT, stáhne se do roviny, a druhý den se lehce přebrousí a nastříká se druhá vrstva.

Jaký volit pastózní tmel na nový sádrokarton?

Typickou situací je novostavba s novými sádrokartonovými příčkami, které jsou provedeny v kvalitě povrchu Q2. Na vyrovnání a k docílení hladkého povrchu je vhodné používat Knauf Super Finish (to je již i pro kvalitu povrchu Q3 nebo Q4) nebo také Goldband Finish (v případě celoplošného přetmelení).

Často se v interiéru novostaveb setkáváme s kombinací povrchů, kde na sádrokartonové stěny/příčky navazují povrchy se sádrovými omítkami. Aby byl povrch v místnosti jednotný, potřebujeme jej finálně přetmelit. Na to jsou právě tyto dva tmely nejvhodnější.

Zdroj: Knauf Praha

Proč používat penetraci?

Vždy je třeba povrch penetrovat v těch případech, kdy budeme tmelit staré omítky, malby apod. Zde se bez penetrace Knauf Tiefengrund neobejdeme. Penetraci naopak nemusíme použít u sádrokartonu a sádrových omítek před tmelením pastózními tmely. Ale pozor!

Pokud je naším cílem skutečně dokonale vyhlazený povrch, penetrace (Grundierung nebo Hloubková penetrace Knauf) nám pomůže sjednotit savost v celé ploše a tím nám usnadní broušení a následně vylepší vzhled. Důvod je jednoduchý – tmelené spáry mají jinou savost než papír sádrokartonu v ploše.

Zdroj: Knauf Praha

Mohou se tmelit stropy?

V poslední době se na stavbách často přistupuje k celoplošnému tmelení stropů jako k alternativě místo aplikací sádrových omítek. S rostoucím tlakem na urychlení stavby se tedy nabízí zajímavé řešení v podobě tmelení stropu zmíněnými pastózními tmely Knauf. Jako vhodný tmel lze doporučit FILL & FINISH LIGHT.

Tento tmel je schopen nanášení v tloušťkách 2-3 mm a vyhladí tedy snadno i hrubší podklad. Navíc oproti běžným pastózním tmelům rychle schne. Alternativou, kterou některé firmy s úspěchem na stavbách používají, je pastózní tmel Goldband Finish, který se stříká na betonový strop (po zatmelení jeho lokálních nerovností) ve 3 vrstvách pro získání absolutně hladkého povrchu. Tyto tři vrstvy jsou daní za jeho extrémní jemnost.

 Monolitický strop lze opatřit nástřikem finální stěrky Knauf
Monolitický strop lze opatřit nástřikem finální stěrky Knauf | Zdroj: Knauf Praha
 Pomocí finální stěrky Knauf docílíte perfektně hladkého povrchu stropu
Pomocí finální stěrky Knauf docílíte perfektně hladkého povrchu stropu | Zdroj: Knauf Praha

Pastózní tmely Knauf mají tedy velmi široké uplatnění a po řadě vylepšení jsou současné receptury nastaveny tak, aby splnily nejen svůj primární účel, ale aby byly vstřícné všem řemeslníkům. Usnadnění práce a dokonalý výsledek jde vždy ruku v ruce s promyšleným výběrem toho nejvhodnějšího tmelu.

www.knauf.cz

ZDROJ: PR článek společnosti Knauf Praha