zaluzie. okno

Problematické detaily 7: Překlady pro stínící techniku

Partneři sekce:

Problematiku správného uložení překladu jsme již probrali v minulém díle „problematických detailů“, jeden specifický překlad jsme ovšem vynechali – kastlíky pro rolety a žaluzie, tedy překlady, které vlastně nejsou překlady v pravém slova smyslu.

Rolety a žaluzie se momentálně dostávají „do módy“, jelikož celá řada měření a zkoušek jednoznačně prokazuje, že efektivněji drží teplo a zimu v exteriéru a tím pomáhají vytvořit příjemnější vnitřní prostředí. A mimo jiné je samozřejmě pro zloděje obtížnější se do objektu dostat skrze rachtající žaluzie a rolety než jen přes holé okno. Ale dost už o vlastnostech kastlíků, přejděme rovnou k jejich ukládání.

Chyby před stavbou

Pokud jsou v objektu plánovány rolety a žaluzie, je třeba na kastlíky myslet již ve fázi projektu. Je samozřejmě možné schránku montovat i na již hotový objekt, ale pokud mluvíme o novostavbě, je jednoznačně lepší tuto možnost vzít v potaz dříve, než nad okna necháme namontovat krabice, které budou stínit a bránit pronikání přirozeného denního světla do interiéru.

Roletové/žaluziové kastlíky totiž lze plně schovat v překladu – a to ani nemusíme samotnou roletu/žaluzii umístit ihned v rámci hrubé stavby, namontovat ji můžeme kdykoli po dobu životnosti objektu a roletového/žaluziového překladu.

V této fázi je rovněž třeba již promyslet, jaký typ stínící techniky bude v kastlíku umístěn – není samozřejmě obrovský problém, pokud to ještě nevíme, ale rozhodně to usnadní spoustu možných komplikací. Ne každá žaluzie a ne každá roleta totiž pasuje do každého kastlíku.

To nejhorší, co se může stát, samozřejmě je, že bude na konci třeba vybrat jinou roletu či žaluzii, než jaká byla zamýšlena, v rámci širší možnosti výběru a s ohledem na možnou estetiku objektu je ovšem vhodnější vybrat konkrétní výrobek předem.

Není třeba jej montovat, ale je vhodné jej vybrat. K výběru slouží tabulky konkrétních výrobců rolet a žaluzií, které by měly jednoznačně udávat výšku ve složeném/srolovaném stavu – tedy výšku všeho, co bude v kastlíku skryto. A pokud je samozřejmě tato hodnota větší než vnitřní rozměr našeho kastlíku, musíme výběr přizpůsobit.

Chyby při ukládání

V rámci samotného uložení platí víceméně totéž, co u samotných překladů. Kastlíky musíme uložit se správnou orientací (což dá rozum, protože kdybychom je jakkoli převrátili, nebude kam ukládat rolety/žaluzie), v této fázi bychom měli rovněž vědět, zda bude stínící prvek ovládán ručně či elektricky a zda toto ovládání bude vpravo či vlevo od okenního otvoru.

Prvek ukládáme na výškově vyrovnané zdivo dle doporučení výrobce. Tohle je poměrně problematická část, kterou nejde popsat obecně – na trhu je několik výrobců roletových/žaluziových kastlíků a každý z nich preferuje trochu jiný způsob samotného uložení na vyrovnané zdivo. A to dokonce i kdybychom se snažili zobecnit doporučený přesah kastlíku. Ten se totiž může pohybovat od doporučeného minima 125 mm či 200 mm, až po 250 mm.

red