Aby slunce hřálo s mírou
Galerie(7)

Aby slunce hřálo s mírou

Partneři sekce:

Slunce je zdrojem přirozeného světla a tepla. Naše životodárná hvězda však často umí být i nepříjemná. Aby lidem neubližovala, musí být její svit optimálně dávkován. Úkolem moderní protisluneční ochrany je poskytovat stín během dne, večer dovolit pronikat posledním slunečním paprskům, udržovat prostory chladné v létě a v zimě pomáhat šetřit topnou energii.


Jestliže naše příbytky v letním období dostatečně nechráníme před sluncem, stanou se neobyvatelnými právě pro akumulované teplo. Teplo pak totiž putuje do našich obydlí po trase: slunce – nestíněné stavební otvory – interiér. Zabránit tomuto negativnímu jevu mohou různé typy stínění, od okenic, rolet, žaluzií až po markýzy. Důležitým požadavkem je i estetický vzhled celkového ztvárnění fasády, která je součástí moderní architektury.

Izolace je v tom nevinně
Zateplování je dnes velmi aktuální. Šetření energií se stalo nezbytností nejen z ekonomických důvodů, ale i s ohledem na životní prostředí. Novostavby, ale i rekonstrukce už vlastně vůbec nejsou realizovány bez dostatečné tepelné izolace, která odstraňuje tepelné mosty, zlepšuje hygienu prostředí v interiéru a je i zdrojem tepelné pohody. Teplo je jedním z hlavních důvodů, proč naše obydlí zateplujeme. Avšak během roku vznikají situace, kdy bychom tepelnou izolaci z obvodových stěn, stropů a střešních konstrukcí nejraději odstranili. Slunce dokáže v letních měsících vyhřát dobře izolovanou stavbu na nesnesitelnou úroveň. Paradoxem je, že to nezpůsobuje izolace, jak se mnozí mylně domnívají. Právě naopak, jestliže v létě zabráníme nadměrnému přehřívání a zabezpečíme chlazení zevnitř, bude díky izolaci v interiéru příjemné klima.

Nežádoucí teplo přichází stavebními otvory, jako jsou okna, zasklené plochy, světlíky, sklobetonové stěny a podobně. Omezit přebytek tepla můžeme i častým nebo permanentním větráním. Vyvětrat interiér se nám však podaří pouze v některých oblastech, protože rozpálené plochy na sídlištích nebo v městských zónách větrání fyzikálně znemožňují. Na druhé straně nepříjemnou stránkou větrání může být ohrožování našeho zdraví a znečištění interiéru, jestliže dostatečně rychle nezareagujeme například na posezení sousedů u grilu. Mnohem efektivnějším řešením  pro zabránění přímého průchodu slunečních paprsků je stínění – interiérové nebo exteriérové. Na následujících řádcích se dozvíte o více druzích exteriérového stínění.

Okenice
Klasické okenice jsou původním, jednoduchým řešením problému. V zimě dokáží tepelně izolovat a slouží i jako zvuková izolace či bezpečnostní prvek. Zabraňují přímému slunečnímu záření. Jejich variabilita je však omezená. Můžeme je nechat buď otevřené dokořán, nebo zavřené, což není příliš praktické. Proto se postupně začaly vyrábět okenice s pohyblivými výplněmi, které již nabízejí víc možností nastavení. Od nich je už velmi blízko k stínicím roletám nebo žaluziím.

Rolety
Pomocí vnějších rolet je také možno zcela zatemnit okna, ale tím, že je můžeme nastavit do libovolné polohy, nabízejí ve srovnání s okenicemi větší komfort. Vyrábějí se z lehkých kovů, dřeva nebo plastu a fungují na principu navíjecího mechanismu, který je umístěn v pouzdře v horní části rolety. Ovládají se různými způsoby. Nejjednodušší ovládání je pomocí šňůry nebo pásky. Běžné je ovládání klikou i ovládání s využitím elektromotoru. Komfort ovládání se pochopitelně promítá do konečné ceny stínicí techniky, proto je jen na uživateli, pro který z nabízených způsobů se rozhodne. Výhodou předokenních rolet je, že se dají namontovat na fasádu dodatečně. Skříňky s navíjecím mechanismem mohou být izolované proti mrazu, takže je lze jednoduše přichytit nad okno nebo balkonové dveře.

Rolety mají větší efekt tehdy, když jsou částečnou nebo úplnou součástí obvodového pláště a stavebního otvoru. Je to elegantní a zároveň přirozeně působící řešení, na které je třeba pamatovat už při stavbě domu. Efektivní protisluneční ochranou, schopnou též výrazně zabránit úniku tepla za mrazivých nocí, jsou vnější rolety s hliníkovými lamelami. Umožňují příjemný spánek s větráním štěrbinami mezi lamelami, aniž by se vnitřní prostor ochlazoval. Mimořádně praktické jsou kombinované rolety, které mají vedle funkce stínění zabudován i spouštěcí síťkový závěs na ochranu před hmyzem. Vnější rolety je možno zabudovat s viditelnou skříňkou nebo se skříňkou umístěnou pod omítkou fasády. Barevné kombinace lamel a tvary skříňky kromě toho umožňují zhmotnit individuální představy a uspokojovat jakýkoliv osobní vkus.

Žaluzie
Setkáváme se s nimi hlavně v interiéru, ale uplatnění nacházejí i z vnější strany před okny. Systém horizontálně nastavitelných lamel, které se dají posouvat stejně jako roleta, nabízí opět širší možnosti. Z materiálů tentokrát převažuje hliník, ale v nabídce je i dřevo či plast. Lamely se umisťují většinou horizontálně, výrobci však na základě požadavků designérů vyrábějí i různé varianty sklonu a rozložení. Účinnou a elegantní vnější ochranu vytváří právě nový typ vnějších hliníkových žaluzií. Široké lamely jsou plynule nastavitelné v libovolném úhlu tak, aby světlo vcházelo, ale zvědavé pohledy zůstaly venku. Závěs žaluzií může být i rozdělen na dvě části, což umožňuje nastavení různého úhlu sklonu lamel. Spodní část závěsu můžete nastavit tak, aby se slunce odráželo a neoslňovalo uživatele místnosti, horní lamely pak usměrňují světlo na strop místnosti s rovnoměrným osvětlením. Existují i zcela nerezavějící lamely, které se vyrábějí ze speciálně extrudovaného hliníku. Mohou být ploché nebo s lemovanými okraji. Pro úplné zatemnění místnosti jsou vhodné robustní lamely se speciálním designem ve tvaru písmene Z a s těsněním uzavírajícím každou štěrbinu, kterou by pronikalo světlo.

Lamely odrážejí až 80 % slunečních paprsků. Při úplném uzavření dokážou vytvořit ochranu před nepohodou. Zavřené, pootevřené nebo zcela otevřené lamely odrážejí světlo vždy jiným způsobem. V interiéru se jejich pomocí dají vytvářet zajímavé nálady. Přímé sluneční světlo, odrážející se od žaluzií, můžeme nasměrovat různě. Zabráníme tak dopadu slunečních paprsků na skleněnou výplň oken a přehřívání interiéru. Zároveň vytvoříme měkčí difuzní světlo přesměrované na strop či stěny.

Konstrukci žaluzií je možno upevnit na fasádu nebo rám okna, v případě novostavby zabudovat do zvláštního prostoru. Lamely šířky 50 mm jsou vedeny pomocí napínacího lanka. Lamely široké 60 až 100 mm jsou vedeny vodicími lištami, které jsou schopny dokonale vést i závěs široký 5 m. Ovládání může být manuální i elektrické. Elektrický pohon zabezpečuje vypínač, dálkový ovladač nebo centrální ovládání všech žaluzií podle slunečního svitu a větru. Problém hlučnosti exteriérových žaluzií za větrného počasí, s nímž jste se možná již někdy setkali, dnes odstraňují vložky z PVC vsazené do otvorů pro vodicí lanko. Samotné lanko nepůsobí hluk a plast ho chrání i proti opotřebení a korozi.

Rolety a žaluzie pomáhají i mimo letní sezonu. Tím, že se nacházejí před skleněnou výplní okna, vytvářejí přirozenou vzduchovou vrstvu, která přispívá k tepelné izolaci i tohoto prostoru. Různé tvary vedení a krytů a široká paleta barevných odstínů žaluzií nabízejí ideální řešení pro jakékoliv architektonické ztvárnění fasády.

Markýzy
Nejčastěji je můžeme vidět na terasách či v zahradách rodinných nebo bytových domů. Největší boom zažívají v současnosti jako stínicí exteriérová technika pro kavárny, bary a restaurace. Technologie však zůstává stejná a můžeme ji využít i v našich domácnostech. Volit se dá mezi pevnou a pohyblivou konstrukcí, která bývá nejčastěji vyrobena z lehkých hliníkových slitin. Manipulace tak není složitá ani v případě mechanického nastavování. Ještě jednodušší je tehdy, když využijeme výhody elektronického ovládání.

Textilie s kvalitní povrchovou úpravou (PVC, dralon, leacryl) a antistatickou a protiplísňovou ochranou nás kryjí nejen před intenzivním slunečním zářením, ale pod markýzou přečkáme klidně i déšť. Fasádní a svislé markýzy spojují design a funkci sluneční ochrany na vysoké úrovni. Umožňuje to barevná škála akrylových látek, různorodost tvarů a různé barvy hliníkových částí konstrukce. To vše nabízí široké možnosti ozvláštnění balkonů, lodžií, teras či dvorů rodinných domů.

Velkoplošné stínicí konstrukce a slunolamy

Velkoplošná stínidla jsou obdobou markýz a využívají se hlavně na zahradách a větších terasách. Jde o slunečníky nebo stínicí plachty s větší krycí plochou. Jestliže chcete využívat zmíněná prostranství k odpočinku častěji a sluneční paprsky nebo deštivé počasí vám v tom brání, máte k dispozici efektivní a většinou i estetické a architektonicky zajímavé řešení. Technologie konstrukcí umožňují poměrně jednoduchou manipulaci. Stínicí plachty se ve většině případů ovládají elektromotorem.

Stínicí technika a hi-tech
I segment exteriérové stínicí techniky již využívá nejmodernější technologie, aby uspokojil potřeby uživatelů. Pomalu, ale jistě se mechanické ovládání stává minulostí a do popředí se stále více derou inteligentní elektronické systémy, které nekončí u dálkového ovladače. Už i běžně dostupné elektronicky ovládané rolety, žaluzie nebo markýzy mají snímače reagující na vítr nebo déšť a usměrňující stínicí techniku automaticky. Zabrání tak jejímu poškození nebo zničení. To však již pronikáme do oblasti exkluzivních stínicích systémů, které se staly samozřejmostí v bohatších státech, ale postupně se dostávají i k nám.

Na počátku komfortního řešení stínění pro náš dům by měl být počítačový program, pomocí něhož je možno simulovat dráhu slunce během celého roku, resp. během kteréhokoliv dne v roce. Vytvoříte si slunolam, žaluzii nebo markýzu a posoudíte účinnost navržené protisluneční techniky. Program umožňuje i pohyb v interiéru, kde můžete v animaci pozorovat, jak slunce proniká do interiéru, které plochy uvnitř jsou ozářené a podobně. Tato počítačová animace je základem konstrukce inteligentních stínicích systémů, pracujících za nás. Reagují na změnu počasí, přímého slunečního záření a v neposlední řadě chrání naše domovy před zvídavými pohledy. Propojený informační systém reguluje ovládání rolet, žaluzií či markýz a slunolamů.

Snímače vyhodnocují klima v interiéru a podle potřeby regulují i práci klimatizační jednotky či vytápění. Proto například v zimním období můžeme za slunečních dnů pomocí této technologie zúročit bezplatné tepelné zisky a ušetřit tak na vytápění. Systémy tzv. inteligentních domácností, které zahrnují i ovládání stínicí techniky, je možno ovládat nejen pomocí ovladačů přímo v domácnosti, ale i přes internet nebo prostřednictvím SMS, jste-li delší dobu mimo domov. Jedním z exkluzivních a praktických řešení je i kombinace stínicí techniky se solárními kolektory. Pevné sluneční clony využívají projektanti k umístění solárních článků. Samotné bloky kolektorů zabraňují přímému dopadu slunečních paprsků na stavební otvory a současně jsou zdroji energie pro využití v domácnosti.

V zimě teplo, v létě chládek
Ve správně zatepleném a zastíněném příbytku by mělo být zabezpečeno v zimě teplo a v létě chládek. Exteriérových stínicích systémů je řada, stačí si vybrat. Pokud vám to vaše momentální finanční situace nedovoluje, zkuste improvizovat. Dřevěná konstrukce s vinnou révou nebo jinou popínavou rostlinou není ekonomicky příliš náročným řešením, a přesto v létě dokáže na určitých místech nahradit zmíněné stínění. Nejde to ale všude, proto by bylo dobré zvážit některá z řešení stínění, která pomohou snižovat nepotřebné tepelné zisky. Přispějete tak k vytvoření příjemného klimatu u vás doma a možná se vám podaří vhodným výběrem exteriérových stínidel i zkrášlit nebo zatraktivnit fasádu svého domu, která již zevšedněla. Roleta, žaluzie, markýza nebo pevná sluneční clona jsou k tomu jako stvořené.

Peter Kaštíl
Foto: A&Z Consulting, D.O.S., K-system, SunSquare, Wo&Wo