Jordánsko má letiště od Fostera
Galerie(26)

Jordánsko má letiště od Fostera

Partneři sekce:

V Ammánu, hlavním městě Jordánska, stojí nejnovější velkolepý projekt studia Foster+Partners. Od roku 2005 architekti pod vedením Normana Fostera projektovali nové mezinárodní letiště pro toto město s dvěma a půl milióny obyvatel. Výzva to byla o to větší, že je plánován každoroční nárůst počtu odbavených pasažérů na tomto letišti o šest procent. Z nynějších třech a půl milionu odbavených by mělo být v roce 2030 hned 12 milionů. Bylo tedy nutné navrhnout letiště tak, aby mohlo do budoucna růst.

V Ammánu jsou velké rozdíly mezi denními a nočními teplotami. Proto je budova letiště postavena především z betonu, který lépe než mnohé jiné materiály udrží v budově chlad během dne. Interiér letiště je klasicky otevřený a odevšad je díky velkým proskleným plochám umožněn výhled na letištní dráhu i do okolí. Aby nedocházelo k přehřívání, betonová střecha výrazně přesahuje půdorys budovy a stíní tak prosklené fasády.

Právě střecha je nejzajímavějším prvkem celé letištní budovy. Je poskládána jako mozaika z betonových kopulí, která každá představuje modulární jednotku výstavby. Právě tento modulární systém má umožnit snadné plánované rozšiřování letiště. Geometrie betonových kopulí byla pečlivě vyvíjena přímo v kancelářích Foster+Partners a odkazuje na tradiční islámský motiv palmových listů, což je nejlépe patrné u napojení na podpůrné betonové sloupy.

Queen Alia International Airport in Amman, Jordan
Architekt: Foster+ Partners
Klient: Airport International Group, The Hashemite Kingdom of Jordan Ministry of Trans, Joannou & Paraskevaides (Overseas) Ltd, J&P-AVAX S.A., Airport International Group P.S.C.
Realizace: 2008-2012, Jordánsko


Veronika Benešová
foto: Neil Young/ Foster+ Partners
zdroj: Forster+ Partners