Dokončený úsek dálnice D4 Skalka – křižovatka II/118

Dálnice formou PPP. Ministerstvo nabídlo investorům dva úseky

Partneři sekce:

Ministerstvo dopravy dnes představilo 203 zástupcům potenciálních investorů, stavebních firem, financujících institucí a poradců projekt dostavby dvou úseků dálnice D35 formou PPP, tedy ve spolupráci veřejného a soukromého sektoru. Zástupci ministerstva dopravy zájemce seznámilo s parametry projektu dostavby. V PPP spolupráci je plánována dostavba více než 50 kilometrů dálnice D35, a to úseků mezi Mohelnicí na Šumpersku a Opatovcem na Svitavsku.

Cílem investorského dne bylo podle Jakovljeviče představit potenciálním zájemcům o realizaci projektu základní parametry a strukturu PPP projektu tak, jak o něm úřad aktuálně uvažuje. Ministerstvo tím podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) potenciálním zahraničním a domácím investorům dalo najevo, že se blíží výběrové řízení na koncesionáře. Resort by ho měl zahájit letos v létě.

„Základní parametry projektu vycházejí z úspěšného projektu PPP D4, což dává investorům předpoklad kvalitně připraveného projektu dle mezinárodních standardů, do kterého má smysl své zdroje investovat,“ uvedl Kupka.

Dlouhodobý smluvní vztah

Ve výběrovém řízení budou jednotliví uchazeči muset doložit své zkušenosti s obdobnými projekty. Do dalšího kola zadavatel vybere několik nejlépe kvalifikovaných účastníků.

V takzvané PPP spolupráci vzniká dlouhodobý smluvní vztah, uzavřený většinou na 15 až 30 let. Dodavatel provede zakázku, přebírá všechna smluvní rizika a zajišťuje údržbu. Po zprovoznění zadavatel zakázku financuje pravidelnými platbami po dobu trvání smluvního vztahu. Zároveň je už od začátku vlastníkem všech staveb, produktů a dodaných služeb a po uplynutí smlouvy převezme od soukromého sektoru i provoz a údržbu. Formou PPP v ČR doposud vznikala jen dálnice D4.

Dostavba dálnice D35 formou PPP se týká výstavby dvou úseků mezi Mohelnicí a Opatovcem dlouhých celkem 35 kilometrů. Očekávaná cena výstavby je odhadována na zhruba 35 miliard korun. Vybraný dodavatel bude také provozovat a udržovat úseky v délce 22 kilometrů mezi Litomyšlí a Opatovcem, které budou postaveny mimo model PPP.

Do konce roku by podle ministerstva měla postupně začít výstavba šesti úseků v délce 35,7 kilometru. Najednou tedy bude ve výstavbě 64 kilometrů dálnice D35. V dalších letech stát plánuje zahájit a dokončit stavbu zbývajících 52,7 kilometru. Výstavba dálnice D35 má být dokončena v roce 2029.