Partneři sekce:

Způsoby ztvárnění fasád rodinných domů

Doesky EQUITONE tectiva jsou přírodním materiálem který poskytuje výjimečnou kombinaci lehkosti technického výkonu a designu.

Na fasádu rodinného domu lze kromě klasické omítky aplikovat i další materiály a vytvářet tak originální kompozice pro bezomítkové fasády. Prostřednictvím vláknocementových desek či kompozitních desek lze ozvláštnit vzhled rodinných domů a vnést tak svěží vítr do moderní architektury.

Vláknocementový obklad

Vláknocement jako takový není na stavebním trhu žádnou novinkou. Jde o tradiční materiál sloužící jako vnější ochranný plášť budov, který se ve stavitelství využívá již více než 100 let. Velkoformátové fasádní desky přinášejí fasádám nové výrazové možnosti.

Desky se vyznačují vysokou odolností proti povětrnostním podmínkám, mechanickému poškození, ale také vlivu UV záření a vyžadují jen minimální nároky na údržbu. Řezáním je lze jednoduše upravit na požadovaný tvar podle návrhu architekta.

Fasádní panely z vláknocementu se vyrábějí v několika povrchových úpravách a desítkách barevných provedení a dají se kombinovat i s klasickou omítkou nebo s jinými obkladovými materiály. Kromě fasády lze s deskami pokrýt i střechu a vytvořit tak jednolitý celek. Materiál nachází uplatnění i při designu interiéru a nábytku.

Obkladový systém z kompozitu

Dalším zajímavým materiálem vhodným pro opláštění rodinných domů jsou kompozitní desky. Fasáda z kompozitního materiálu spojuje design dřeva s odolností PVC. Stěny s tímto fasádním obkladem dýchají. Zabezpečuje to systém odvětrávacích mřížek, kterými cirkuluje vzduch a odvádí se vlhkost.

Takový materiál odolává změnám počasí, UV záření, dřevokazným houbám a hmyzu. Fasádní obklad lze použít jako uzavřenou nebo otevřenou fasádu, přičemž rozdíl mezi nimi spočívá ve velikosti spár a použitých lamelách. Nízká hmotnost dutých obkladových desek nezatěžuje nosnou konstrukci.

Nejen z funkčního, ale zejména z estetického hlediska jsou neocenitelnou výhodou tohoto obkladu jeho minimální nároky na údržbu. Původní vzhled si obklad zachová bez olejování a impregnace. Obkladový systém z kompozitního materiálu je vhodný pro novostavby i starší zástavbu.

Fasádní obklad Premium z kompozitního materiálu Twinson je prakticky bezúdržbový. Díky systému větracích mřížek fasáda dýchá a přitom přispívá k lepší izolaci.
Fasádní obklad Premium z kompozitního materiálu Twinson je prakticky bezúdržbový. Díky systému větracích mřížek fasáda dýchá a přitom přispívá k lepší izolaci. |

Vláknocementový obklad – rodinný dům v Bratislavě

Rodinný dům na Brusnicové ulici v Bratislavě je třípodlažní objekt situovaný v blízkosti lesa. Vyrostl koordinovaně s vedlejším domem na společném pozemku. Obě stavby mají téměř totožný základní půdorys a dispoziční logiku, ale přece jsou úplně jiné. Jejich finální podobu formovaly individuální priority majitelů.

Na první pohled odlišné uliční fasády sjednocuje podobně rozehraná geometrie oken různých velikostí. Nejpříznačnějším znakem, který odlišuje „dům A“ od svého souseda, je jemně strukturovaný bílý obklad z vláknocementových fasádních desek. Ten kontrastuje s okolím a dodává stavbě strohý vzhled. Koresponduje tak s minimalistickým konceptem domu.

Nepřehlédněte – Drsný dům do drsné přírody: Asymetrie a rezavá fasáda

Vláknocementový obklad – rodinný dům v Lauschka

Tento samostatně stojící třípodlažní rodinný dům je situován ve venkovském prostředí na periferii malé obytné zástavby nedaleko Lipska. Konstrukce pasivního domu je opláštěná velkoformátovým obkladem z vláknocementových fasádních desek EQUITONE.

Fasádní obklad nádvoří je pro maximální odraz denního světla v čistě bílém barevném provedení. Tlumené bílé zbarvení vláknocementových desek na venkovních fasádách zas koresponduje s okolními poli a venkovskou krajinou. Na střeše dodávají žádaný kontrast vláknocementové desky v černé barvě.

Vláknocementovými deskami jsou obložena i garážová vrata, díky čemuž splývají s fasádou. Stavba je působivým důkazem důsledného provedení a mimořádného citu pro detail. Svou decentní barevností a přesností detailů se stala hrdou součástí okolního prostředí.

Od partnerů ASB

Fasádu nádvoří pasivního domu v Lauschka tvoří vláknocementové obklady. Pro maximální odraz denního světla jsou v čistě bílém barevném provedení.
Fasádu nádvoří pasivního domu v Lauschka tvoří vláknocementové obklady. Pro maximální odraz denního světla jsou v čistě bílém barevném provedení. |

Kompozitní obklad – rodinný dům nedaleko města Kopřivnice

Souhra architektury s přírodou – to napadne prakticky každého při pohledu na novostavbu v podhůří Beskyd nedaleko města Kopřivnice. Dům s panoramatic­kým výhledem na okolní kopce, je rozdě­len na společenskou a soukromou část, kde ta soukromá je situována na východ tak, aby každý nový den začínal s vycházejícím sluncem.

Dům tvoří přírodní materiály, které korespondují s rázem okolní venkovské zástavby. Souhra těchto materiálů tak propůjčuje celé stavbě a jejímu okolí atraktivitu, kterou jim nelze odepřít. Výrazným prvkem, který se významně podílí na vzhledu domu, je moderní fasádní odvětrávaný kompozitní obklad Twinson Premium. Benefitem kompozitního materiálu jsou nízké nároky na údržbu a dlouhá životnost.

V případě znečištění stačí použít vysokotlaký čistič. Oproti dřevu má kompozit­ní materiál také výhodu, že neplesniví. Stejný materiál, jen v terasové úpravě, byl dokonce použit i pro obložení bazénů na přilehlou terasu, na schody a také pro molo, které zasahuje do jezírka.

Text + foto: Inoutic / Deceuninck, Equitone

Článek byl uveřejněn v časopise Realizace staveb 3/2019.