Partneři sekce:

Hadí fasáda

Hadí fasáda

Město Grenoble na jihovýchodě Francie je od nedávna bohatší nejen o novou městskou čtvrt, ale také o novou dominantu. Cílem architekta Edouarda Françoisa bylo nasadit pro okolní zástavbu vysokou laťku.

Říká se vám „průkopník zelené architektury“. Co to přesně znamená ve vztahu k Vaší práci?
Začínal jsem v lese a na venkově, navrhoval jsem různé fasády porostlé zelení. Později jsem se zaměřoval stále více na město. Můj způsob výrazu vždy vychází z kontextu, z reality obklopující objekt.

Jaký byl váš hlavní záměr u budovy Le Python?
Le Python (Krajta) je v mé tvorbě netypickou budovou. Christian Portzamparc, vedoucí projektu a městský plánovač čtvrti Presqu’ile de Grenoble, měl představu ikonické budovy přitahující pozornost. Protože okolní budovy jsou pojednány spíše decentně, v šedé barvě. Mým osobním cílem zde bylo nastavení jakési laťky. Když budeme v nové městské části inovativní my, přidají se i ostatní. Výsledkem je nápadná budova, která má šmrnc.

Jaký efekt měla imitace hada pro architektonické řešení stavby?
Forma budovy je sama o sobě velmi prostá. Proto jsme zvolili materiál, který se od tohoto pojetí silně abstrahuje, jakési vojenské maskování. Do hry tu zasáhl had, protože grafický vzor hadí kůže velmi ztěžuje možnost definovat podobu tohoto živočicha. Hadí design propůjčuje svému nositeli schopnost zmizet. Jako předloha posloužil designový batoh. Vzor jsme oskenovali a zvětšili na potřebnou velikost. Vyměnit šupiny za fasádní šablony bylo jednoduché. Docela rychle jsme mohli otestovat část v originální velikosti přímo na fasádě. První dojem byl skvělý. V okamžiku jsem viděl, jak mizí všechny nežádoucí rohy a hrany, velká okna i vystupující balkonové plochy, všechno splynulo se vzorem. Nechtěl jsem žádnou další pomalovanou budovu, chtěl jsem dům s opravdovým materiálem.

Forma budovy je velmi prostá, koncept fasády se od tohoto pojetí naopak silně abstrahuje.

Jaký materiál jste tedy nakonec zvolili?
PREFA fasádní šablony byly pro náš účel tím pravým. Chtěli jsme použít průmyslově vyráběný produkt s dlouhou trvanlivostí. V Grenoblu se navíc může projevit menší seismická aktivita, takže zde byla důležitá stabilita, kvalitní montáž a přesná práce. Jistým problémem bylo přizpůsobit šablony rozdílným výškám fasády. Nakonec je výsledek souhrnem řady detailních řešení, realizátor fasády odvedl dobrou práci.

Detail hadí fasády

Bytový dům Le Python
Místo: Grenoble, Francie
Architekt: Edouard François
Realizace: Patrick Gaide, ACEM, Saint Martin d‘Hères
Typ fasády: PREFA fasádní šablona 20 x 20
Barva fasády: P.10 antracitová, P.10 světle šedá, přírodní hliník, stříbrná metalíza
Plocha fasády: 1 500 m2
Počet šablon: 47 000

TEXT: RED
FOTO: ARCHIV PREFA ALUMINIUMPRODUKTE

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 3/2018.

RubrikyFasáda