Partneři sekce:
  • Stavmat

Varianty provětrávaných plášťů

Varianty provětrávaných plášťů

Převažujícím typem řešení fasádních plášťů je použití kontaktního zateplovacího systému, přičemž jeho rozšířené používání pramení především z pořizovacích nákladů. Tento v dnešní době téměř jediný ukazatel „vhodnosti“ použití by však neměl být diktátem.

Příkladem jiného řešení je například provětrávaný plášť  budovy společnosti Tescan. Snahou bylo docílit architektonicky zajímavého pojednání pláště, tak aby vyhověl nejen současným estetickým nárokům, ale aby měl na zřeteli také ekonomický aspekt.

Návrh z dílny architektonického a projekčního ateliéru SIS Projekt, spol s r. o., řeší provětrávanou zavěšenou fasádu z velkoformátových desek s krytím perforovaným panelem Topface TF.

Výsledkem je architektonicky a funkčně zajímavou kompozici, demonstrující možnost pojednání sluneční clony pomocí zavěšeného pláště. Průběžná pole prvního a druhého nadzemního podlaží, spojená lichoběžníky, vytváří opakovaná písmena „T“ z názvu společnosti.

Předsazená fasáda Topface pak vytváří sluneční clonu a spolu s prvkem perforace celý plášť provzdušňuje. Perforace panelu má velikost zhruba 60/60 mm v průběžných řadách, opakovaných na každém panelu. Ve spojení s kotvením velkoformátovým nýtem v barvě fasádního panelu pak lze vzhled této fasády charakterizovat heslem Ochrana – funkčnost – design.

Alena Urbancová
foto TopWet