Baumit Klima v interiéru foto zdroj Baumit 2

Bydlete zdravě! …aneb vše je skryto pod slupkou

Partneři sekce:

Má vaše dítě či vnouče alergii nebo atopický ekzém? Trpíte vy sami zdravotními obtížemi v podobě častého kašle, únavy, chronického nevyspání a bolestí hlavy, zatímco sedíte v poklidu svého obývacího pokoje či kanceláře? Napadlo vás někdy, že na vině může být právě váš interiér? Ukážeme vám, některé z příčin, kvůli kterým mohou zdravotní potíže vznikat, a zároveň nabídneme řešení, jak z toho ven. Potom si můžete zodpovědět svoji otázku, zda bydlíte opravdu zdravě…

V interiéru, a to jak domácím, tak pracovním, trávíme až 90 % našeho času. Pokud žijeme v domě s nezdravým prostředím, vystavujeme se dlouhodobému přímému vlivu rizikových faktorů, způsobujících chronická onemocnění. Mnohé vědecké analýzy dnes ukazují, že jednou z příčin vzniku zdravotních problémů je použitý materiál a vlastní provedení stavby.

„Lze tedy říci, že to, jak precizně svůj dům postavíte a jak kvalitní materiály zvolíte, bude v konečném důsledku mít přímý vliv na vaše zdraví,“ varuje Tomáš Sysel z Institutu zdravého bydlení, nezávislé platformy, která si dala za cíl zvýšit povědomí o problematice zdraví, staveb a škodlivin v našem prostředí. Platí tedy, že kořeny toho, jak může budova negativně ovlivnit zdravotní stav našeho organismu, leží pod povrchem použitých materiálů a napojení jednotlivých řemesel. Bohužel laik nemá šanci na první pohled budoucí problém rozpoznat, a je tak odsouzen řešit až vzniklé důsledky, které se mohou projevit až po delší době.

Ovzduší, které dýcháme uvnitř budov, má dvakrát až pětkrát větší koncentraci škodlivin, než to venkovní. Pokud byste ho podrobili laboratorním testům, našli byste prach, viry, bakterie, plísně, roztoče, ale i rozpouštědla nebo těkavé organické sloučeniny.

„V létě se do tohoto nelahodného koktejlu přidá pyl, v zimě zase smog. Špatná kvalita vnitřního vzduchu ovlivňuje nejen náš zdravotní stav, ale i únavu, kvalitu odpočinku, schopnost koncentrace, a tím i pracovní nasazení. Stav venkovního ovzduší hlídá konkrétní zákon o ochraně ovzduší, ale pro to vnitřní, ve kterém dnes a denně žijeme, žádné normy neexistují,“ uvádí Tomáš Sysel z Institutu zdravého bydlení. Jeho kvalitu si tedy musíme uvědomit a řešit pouze my sami…

A přitom nejde zdaleka jen o škodliviny. Řadu zdravotních problémů může způsobit i nadměrná hlučnost v interiéru, která má přímý vliv nejen na náš organismus, ale zejména na naší osobní psychickou pohodu.

Viva Park
Viva Park | Source: Baumit

Výzkumný Park Viva

Rakouské městečko Wopfing na okraji východních Alp jižně od Vídně v sobě skrývá světový unikát – největší výzkumné zařízení v Evropě pro porovnávání vlivu stavebních materiálů na interní mikroklima, Viva Park. Výzkumný park poskytuje možnost srovnání různých stavebních materiálů a jejich vliv na komfort bydlení se zaměřením na zdravé bydlení, tedy přesněji řečeno se zaměřením na optimální parametry vnitřního prostředí, které má bezprostřední vliv na lidské zdraví.

„V našem výzkumném Viva Parku můžete navštívit 13 domů, které mají stejné vnitřní rozměry, stejnou orientaci ke světovým stranám, a tudíž i stejné klimatické zatížení, mají stejné vstupní a okenní otvory, ale byla zvolena různá materiálová řešení obvodového pláště a vnitřních povrchů. Alternativy obvodového pláště byly pak voleny tak, aby odrážely nejpoužívanější materiálová řešení i nejnovější trendy. Konstrukce obvodových stěn byla ale vždy navržena tak, aby bylo dosaženo stejného tepelného odporu.

Všechny domy jsou vybaveny vyspělou technikou, která v nepřetržitém automatickém provozu simuluje fyzikální dopady typického domácího provozu ve čtyřčlenné rodině. Od ranního sprchování a vaření snídaně, až po odpolední návrat rodiny domů, vaření večeře, vyvětrání a snížení teploty před spaním. 

V domech je instalováno množství špičkových měřicích přístrojů, které v mnoha místech měří dynamiku fyzikálních parametrů v interiéru i v jednotlivých částech konstrukcí v návaznosti na měnící se klimatické vlivy a způsob využívání interiéru. Velké množství dat ze všech domů se odesílá průběžně do datového centra, kde jsou následně vyhodnocovány externími nezávislými institucemi,“ popisuje Pavel Med, generální ředitel společnosti Baumit v ČR.

Centrála Baumitu v Rakousku provozuje Viva Park od roku 2014 a zjištěné výsledky aplikuje do svých stavebních systémů a jednotlivých výrobků. Díky sledování dynamických změn v interním mikroklimatu dokáže společnost BAUMIT vyhodnotit silné a slabé stránky jednotlivých konstrukcí a navrhnout nejvhodnější materiálové řešení, které následně rovněž podrobuje testování ve Viva Parku. Výsledky využívá rovněž i vlastní oddělení pro výzkum a vývoj, které díky tomu může rychle reagovat zlepšováním vlastností stávajících produktů a vývojem nových.

TEXT: Baumit
FOTO: Baumit