Kostel ve Velkém Týnci

Kostel ve Velkém Týnci má novou fasádu

Partneři sekce:

Od letošního roku zdobí kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Velkém Týnci nový fasádní nátěr, díky kterému se barevnost exteriéru navrátila k historické předloze. Použitý typ nátěru zajistí dlouhodobou životnost fasády barokní památky a bude ji lépe chránit vůči náročným klimatickým jevům.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Velkém Týnci je díky 25 metrů vysoké věži a nepřehlédnutelné pozici na návrší v centru obce dominantou krajiny. Při poslední rekonstrukci kostela byl na fasádu použit materiál, který jen obtížně odolával náročným povětrnostním podmínkám, kterým je fasáda kostela vystavena. Postupně přibývalo drobných trhlinek,nátěr začal sprašovat a přestal plnit svoji funkci.

Kostel ve Velkém Týnci 2

Investor se na základě velmi dobrých zkušeností, které učinil při opravě sousední fary, rozhodl pro použití identického stavebního řešení – fasádního nátěru Cemix Cemroll silikát. Tato nátěrová hmota pochází z portfolia firmy LB Cemix a je určená pro okamžitou aplikaci válečkem.

Fasádní nátěr Cemix Cemroll silikát

„Její výhodou je minerální plnivo z křemičitého písku, díky němuž se zatáhnou všechny praskliny v podkladové vrstvě a povrch nátěru má velmi jemně zrnitou strukturu. Nátěr disponuje paropropustným a vodoodpudivým povrchem a zároveň se vyznačuje vysokou mechanickou odolností,“ prozrazuje k realizaci Josef Kopejsko, který se specializuje na rekonstrukce historických fasád a sanace památkově chráněných objektů.

Nový nátěr byl využit ke změně barevné kombinace, neboť ta poslední neodpovídala historické podobě. Jednoduše řečeno: co bylo bílé, změnilo se na žluté a naopak. Kostel byl díky nové fasádě barevně sjednocen s již opravenou farou.

Fasádní nátěr Cemix Cemroll silikát 2

Oprava kostela ve Velkém Týnci přitom byla poměrně náročnou stavební akcí: „Práce na lešení kolem vysoké kostelní věže nám ztěžovalo větrné jarní počasí. Lešení se kvůli velké výměře kostela (2000 m2) muselo několikrát přestavovat. Ačkoliv šla práce s Cemrollem díky jednoduché aplikaci válečkem rychle od ruky, práce celkem zabraly zhruba dva měsíce,“ dodává na závěr Josef Kopejsko.