Partneři sekce:

Pestrobarevná škála cementotřískových desek CETRIS®

Pestrobarevná škála cementotřískových desek CETRIS®

Výsledný vzhled odvětrané fasády je podstatný pro celkový dojem ze stavby. Stabilním a pevným materiálem, který nabízí rozmanitost tvarů, povrchů i barev, jsou cementotřískové desky CETRIS® . Ty patří mezi cenově nejdostupnější materiály pro odvětrané fasády u nás a jsou vhodné jak pro opláštění staveb, podbití přesahu střech, tak k obložení soklů nebo výplní zábradlí.

Investoři i architekti rádi experimentují s barevností fasád. Největší výběr barevných odstínů nabízí cementotřískové desky CETRIS®  FINISH, popřípadě CETRIS® PROFIL FINISH což jsou desky se strukturovaným povrchem v imitaci břidlice nebo dřeva.

Tyto druhy cementotřískových desek jsou opatřeny na lícové straně a hranách základním nátěrem a finální barvou v barevných odstínech dle vzorkovnice RAL nebo  NCS. Protože některé odstíny ale nejsou vhodné do exteriéru (například perleťové, reflexní, metalické apod.) je pro zákazníky  k dispozici přehled dodávaných odstínů. Tento seznam čítá úctyhodných 2 044 barevných odstínů a najdete ho na webových stránkách výrobce.

Pro opláštění staveb je také určena fasádní deska CETRIS® LASUR. Samotná povrchová úprava tohoto typu fasádních desek je vytvořena probarveným lazurovacím nátěrem. Nástřik touto nátěrovou hmotnou vytváří na desce CETRIS® elegantní polokrycí barevný efekt. Vysokotlakým stříkacím zařízením je dosaženo originální struktury nástřiku, takže  každá deska je svým způsobem jedinečná. Na výběr je celkem 12 barevných odstínů desek CETRIS® LASUR.

Fasádní desky CETRIS® LASUR v odstínech 003, 009 a 010 vytvořily pestrou fasádu objektu Mateřské školky v Hranicích. Opláštění zrealizovala firma VHH Thermont s.r.o. (viz foto)

Velmi žádané u zákazníků je i provedení povrchové úpravy s lasurovacím nástřikem na profilovaných deskách CETRIS®  PROFIL. Na výběr jsou dva strukturované povrchy a sice – imitace dřevěných let a štípané břidlice.

Především pro obklady soklů je pak  určena cementotřísková deska  CETRIS® DEKOR. Deska je opatřená akrylátovou mozaikovou dekorativní omítkou. Zákazníci si mohou vybrat hned ze čtyř různých kombinací probarvených kamínků s velikosti do 1,2 mm.

V současné době je také velice žádán  tzv.  surový nebo betonový vzhled fasády. Zde se pak velmi uplatňuje  základní deska CETRIS®  BASIC v cementově šedém odstínu. Samotná deska CETRIS®  BASIC nemá definovaný jednotný barevný vzhled. Barevná nejednotnost je dána zejména použitým pojivem – portlandským cementem. V ploše cementotřískových desek CETRIS®  BASIC se může vlivem výrobního procesu barevný odstín i struktura povrchu lišit a tím je právě tato deska v současné době velice žádaná pro moderní stavby.

Novinkou letošního roku je deska s atraktivním černým nádechem. Tento typ s obchodním označením CETRIS®  INCOL má shodné složení jako základní deska CETRIS®  BASIC, navíc je ale probarvená v celé hmotě černým pigmentem.  Deska  CETRIS® INCOL si při atraktivním vzhledu zachovává všechny příznivé vlastnosti cementotřískové desky CETRIS® – mechanickou pevnost,  odolnost vůči plísním, houbám, mechanickému poškození, povětrnostním vlivům a samozřejmě je nehořlavá. Tento nový produkt je určen zejména pro dekorativní použití v interiéru i exteriéru – opláštění stěn, vytvoření podhledů apod. Deska je nabízena v tloušťce 12 mm a v rozměrech až 1250 x 3350 mm. Montážní zásady (kotvení, vzdálenost podpor a kotevních prvků, dilatace) jsou pak totožné jako při užití ostatních typů cementotřískových desek CETRIS®.

Zdroj: PR článek společnosti CIDEM Hranice,a s., divize CETRIS