Designové obklady z desek CETRIS®

Fasádní nebo interiérový obklad z deskových materiálů může mít rozličné podoby. Oproti unifikovaným keramickým obkladům nebo dřevěným lamelám je možné opláštění doslova vyskládat z formátů s rozdílnými rozměry.

Samotné obkladové cetrisové desky totiž nemusí mít pouze pravoúhlý formát. V případě cementotřískových desek CETRIS® lze volit mezi různými typy desek s povrchovou úpravou nebo strukturou povrchu. Přehled všech druhů desek CETRIS® najdete zde: https://www.cetris.cz/

Výrobce cementotřískových desek CETRIS®, společnost CIDEM Hranice, a.s., disponuje dvěmi automatickými CNC obráběcími centry, kde je možné na přání zákazníka vyřezat téměř libovolný tvar fasádních desek. Vždy je však vzhledem k ekonomičnosti prořezu vhodné volit rozměry vycházející z výrobních formátů jednotlivých desek.

Rozmanitost tvarů obkladových desek a způsob upevnění umožní zdůraznit to správné rozdělení fasády.

Při realizaci nového wellness areálu INFINIT v Senohrabech je část opláštění budov v areálu vytvořeno svisle orientovaným dřevěným obkladem v kombinaci s obkladem z cementotřískových desek CETRIS® BASIC formátovaných na lichoběžníkové a trojúhleníkové formáty. Tato vzdušná variace obkladu připomínající „hru na mikádo“ je výrazným architektonickým prvkem. Projektové a montážní práce provedla společnost ADI interiér s.r.o. Brno.

Senohraby | Zdroj: CIDEM

Samotná použitá deska CETRIS® BASIC, popřípadě CETRIS® PROFIL (s vytlačeným reliéfem dřeva nebo břidlice) nemá definovaný jednotný barevný vzhled. Charakteristická vlastnost těchto povrchově neošetřených desek – barevná nejednotnost – je dána zejména použitým pojivem – portlandským cementem a výrobním procesem.

V ploše cementotřís-kových desek CETRIS® se vlivem způsobu výroby a opracování barevný odstín i struktura povrchu mohou lišit. Mohou tak vznikat tmavší a světlejší nestejnorodá místa (fleky, pásy…). Cementotřískové desky CETRIS® BASIC s těmito šmouhami, společně s deskami bez nich, vytváří opláštění s přirozenou různorodostí vzhledu betonových stěn.

Charakteristická různorodá „tvář“ základních cementotřískových desek je známá autorům stavebních projektů. Důvodem proč použít „šedivou“ desku je získání cenově dostupného opláštění rozličného – „živého“ vzhledu, který je v kontrastu s uniformovanými barevně jednolitými fasádními plášti.

Přitom vznikne obklad s vysokou životností a v podstatě s nulovými provozními náklady. Fasádní obklad z cementotřískových desek CETRIS® BASIC nebo CETRIS® PROFIL je na dotyk kupodivu velmi příjemný, navíc nepotřebuje žádnou ná-ročnou údržbu a odolá účinkům mechu, plísni a jiných degradujících činitelů vznikajících například v kontaktních zateplovacích systémech.

Samotné obkladové desky CETRIS® BASIC byly k podkladní dřevěné konstrukci lepeny systémem SIKA Tack Panel, bez viditelného mechanického upevnění. Obdobný způsob uchycení byl použit i pro lichoběžníkové fasádní obklady CETRIS® LASUR tvořící opláštění budov technického zázemí berlínského zábavního amfiteátru Kindl-Bühne Wuhlheide. Montáž fasádních panelů tloušťky 12 mm v barevném odstínu 001 provedla česká firma Montage 24 Zlín.

Lasur Berlín | Zdroj: CIDEM

Cementotřískové desky CETRIS® lze také perforovat a to několika způsoby. Perforované fasády mohou být navíc prosvětlené moderními LED světelnými systémy.

Více najdete zde: https://www.cetris.cz/desky/bez-povrchove-upravy/deska-cetris-akustic/

LED podsvícení akustic | Zdroj: CIDEM

ZDROJ: PR článek společnosti CIDEM Hranice, a.s.