Partneři sekce:

Neobyčejné omítky 11: Kartáčování (technologický postup)

Obrázek1 2

Strukturované omítky jsou zajímavým způsobem, jak každému objektu dodat špetku osobitého charakteru a jedinečnosti. Omítku s konkrétní úpravou lze použít v exteriéru u novostaveb i u rekonstrukcí. Problémem není ani nanášení omítky na zateplení, beton či v kombinaci se sanační omítkou – kreativitě se zkrátka meze nekladou a žádný materiál není překážkou.

Dalším – opět velmi jednoduchým – způsobem, jak svému domu dodat špetku originality, osobnosti a moderního designu, je kartáčování. Tento způsob úpravy omítky, stejně jako všechny předchozí způsoby kreativních zpracování fasád, vyžaduje zejména rychlost a jednotný „rukopis“.

Tedy např. konstantně stejný tlak v celé ploše – který ovšem v tomto případě nesmí být ani příliš mírný, ani příliš silný) řemeslníka. A samozřejmě správně vybraný kartáč. Bez něj to nepůjde. Konečná úprava je ve výsledku stejně snadná, jako když kartáčujeme psa.

Co budete potřebovat?

  • Baumit CreativTop, zrnitost Trend či Fine, spotřeba dle zrnitosti – cca 4,2 – 4,5 kg/m2 či cca 3,0 -3,2 kg/m2, jednosložková silikonová dekorativní omítka pastovité konzistence, dodávána v celé řadě barev, kbelík 25 kg.

    Nářadí a pomůcky

  • nerezové hladítko
  • zednická lžíce
  • kartáč

01 Nanesení omítky

Omítka Baumit CreativTop se celoplošně nanese nerezovým hladítkem v tloušťce nepatrně větší než je zvolená velikost zrna, tj. Trend 3 – 4 mm a Fine 1,5 – 2 mm.

Obrázek2 1
01 Nanesení omítky |
POZOR!

Při strukturování kartáčem je nutné dbát na přiměřený tlak při kartáčování fasády. Pokud bychom na kartáč příliš tlačili, mohli bychom materiál omítky strhnout a tedy i zničit celý kus téměř hotové omítky. Zároveň, pokud bychom nadměrně tlačili, by došlo k nedodržení minimální tloušťky vrstvy omítky.

02 Úprava povrchu

Bezprostředně po natažení omítky se povrch upraví pomocí kartáče střední tvrdosti. Z kartáče v průběhu práce pravidelně odstraňujeme zachycený přebytečný materiál – nedůsledné očištění nebo nahromadění materiálu by vedlo k nežádoucímu vzhledu struktury na fasádě, případně k nedostatečnému prokreslení struktury kartáče.

Obrázek3 1
02 Úprava povrchu |
Víte, že?

Jakmile se na povrchu tenkovrstvé omítky vytvoří pevná slupka, už omítku nelze plně upravit dle finálních požadavků, pracovat je proto třeba rychle a přesně, případně v menších plochách.

03 Hotovo

Na tvorbě fasády by se mělo podílet co nejméně lidí, aby „rukopis“ zůstal jednotný. Zejména důležitý je konstantně stejný tlak při vytváření kreativní struktury, který zajistí nejen jednotný vzhled výsledné fasády, ale i zachování minimální vrstvy omítky.

Obrázek1 2
03 Hotovo |
redakce ve spolupráci s firmou Baumit