Partneři sekce:

Neobyčejné omítky: Odsávání (technologický postup)

Strukturované omítky jsou zajímavým způsobem, jak každému objektu dodat špetku osobitého charakteru a jedinečnosti.

Omítku s konkrétní úpravou lze použít v exteriéru u novostaveb i u rekonstrukcí. Problémem není ani nanášení omítky na zateplení, beton či v kombinaci se sanační omítkou – kreativitě se zkrátka meze nekladou a žádný materiál není překážkou!

Další z celé řady možností, jak ozvláštnit vzhled objektu nebo jakým způsobem nanést omítku na fasádu, je odsávání. Někdo tento způsob možná zná, kdo ne, asi bude zklamaný – k vytvoření efektní, kreativní odsávané fasády není potřeba žádné zařízení, které by omítku odsávalo.

Přestože tedy název napovídá, nebudeme potřebovat průmyslový vysavač, ale pouze nerezové hladítko a zednickou lžíci. A samozřejmě dekorativní omítku vhodné zrnitosti a šikovné ruce.

Co budete potřebovat?
Baumit CreativTop, zrnitost Trend či Fine, spotřeba cca. 4,2 – 4,5 kg/m2 či cca. 3,0 -3,2 kg/m2, jednosložková silikonová dekorativní omítka pastovité konzistence, dodávána v celé řadě barev, kbelík 25 kg.
Nářadí a pomůcky:
nerezové hladítko
zednická lžíce

01 Nanesení omítky

Omítku nanášíme celoplošně nerezovým hladítkem v tloušťce nepatrně větší než je velikost zrna. Pro omítku Fine tedy v tloušťce 1,5 až 2 mm, pro omítku Trend v tloušťce 3 až 4 mm. Omítku není třeba nanášet tak, aby byla plocha dokonale hladká, jako tomu je v jiných případech kreativních provedení omítek.

01 | Zdroj: Baumit |
Víte, že?
Tenkovrstvá omítka Baumit CreativTop se nanáší pouze v takové ploše, kterou lze zpracovat před zaschnutím – jakmile se na povrchu vytvoří pevná slupka, už omítku nelze plně upravit dle finálních požadavků.

02 Úprava povrchu

Bezprostředně po natažení omítky upravujeme povrch podobně jako u špachtlování či zatírání štětkou… Nerezovým hladítkem přejíždíme krátkými tahy v libovolném směru dle požadovaného výsledného vzhledu. Vždy bychom měli dodržet stejný tlak při provádění jednotlivých tahů v celé ploše fasády!

02 | Zdroj: Baumit |

03 Charakteristický vzhled

Upravený povrch následně upravíme tahem naplocho položeného nerezového hladítka v horizontálním směru. I v tomto kroku dodržujeme jednotný tlak v celé ploše fasády. Pohyb by měl být prováděn lehkou rukou, abychom nezničili úpravy provedené v předchozím kroku.

03 | Zdroj: Baumit |

04 Hotovo

Finální fasáda vypadá velmi efektně nejen v klasicky bílé barvě, ale i v celé řadě barevných odstínů.

04 | Zdroj: Baumit |
Redakce ve spolupráci s firmou Baumit