V Lázních Bělohrad roste Strom života

Nový lázeňský resort roste od počátku března 2008 v Lázních Bělohrad. Areál s názvem Strom života se bude nacházet na východním okraji města v sousedství rybníka Pardoubek a zhruba 150 metrů od stávajícího lázeňského prostoru. Výstavba objektu, jehož investorem jsou Anenské slatinné lázně, a. s., je jako první v České republice realizována technologií POROTHERM DRYFIX. SYSTEM.


Po dokončení se celý lázeňský komplex bude skládat z hlavní pětipatrové budovy, na kterou se kolmo napojí čtyři dvoupodlažní křídla. Areál bude fungovat jako plně nezávislý objekt lázeňské péče se samostatným napojením na dopravní síť i veřejnou infrastrukturu.

Stavba se nyní nachází zhruba v polovině realizace. Práce byly zahájeny letos v březnu, doba výstavby se odhaduje na 15 měsíců.  Celková výše investice by měla dosáhnout hodnoty 400 milionů korun.

Zdění bez malty
Projekt lázeňského areálu Strom života byl navržen v kombinaci monolitického železobetonu a broušených cihel POROTHERM CB zděných na maltu pro tenké spáry. Při samotné výstavbě se ale poprvé u nás využilo zcela nové technologie POROTHERM CB DRYFIX.SYSTEM, kdy se místo malty pro tenké spáry používá speciální PUR-pěna, jež se aplikuje přímo na broušené cihly. Jedná se přitom o metodu zdění, která u nás nebyla v době přípravy projektu známá. 

Jan Kratochvíl ze stavební  firmy Setter, a.s., k tomu říká: „Přestože jsme nikdy předtím podobnou technologií ve spojení s pálenými cihlami nepracovali, zdění probíhalo naprosto bez problémů. Výstavba byla snadná a velmi rychlá.“

Oproti zdění na tenkou spáru, jež se u broušených cihel POROTHERM CB také využívá, nabízí práce se systémem DRYFIX  několik výhod. „Tato technologie umožňuje zdít i v zimě, a to až do teploty -5°C,“ vysvětluje ing. Richard Slavík ze společnosti Wienerberger cihlářský průmysl, která je u nás jediným českým držitelem licence této patentované technologie. „Cihly se spojují speciální pěnou, která se nanáší ve dvou pruzích a cihlu je nutné usadit do 3 minut. Při využití této metody se z pojiva do zdiva nepřenáší žádná vlhkost, proto mohou ihned následovat další práce.“

Pro samotné zdění stačí jen dózu s pěnou dobře protřepat a nasadit na aplikační pistoli. Realizace zdiva touto metodou je velice rychlá a přesná, navíc se zpočátku obejde bez přívodu vody či elektřiny.

   

Komfort i soukromí
Areál Stromu života se rozkládá na ploše větší než 16 000 m2 a zastavěná plocha činí víc než 3 800 m2. Tento resort nabídne lázeňské procedury a řadu dalších aktivit asi 150 hotelovým hostům i ambulantním klientům, kteří zde stráví svůj volný čas ve wellness centru, orientálních lázních či prožijí příjemný večer v dobré restauraci.  K dispozici je zde 64 dvoulůžkových pokojů, 3 bezbariérové pokoje pro lidi s tělesným handicapem a 6 apartmánů. Hosté mohou trávit volný čas v bazénu, či na letní terase, je možné zde pořádat konference či rodinné oslavy. Samozřejmostí je plně bezbariérový přístup do celého areálu.

Ze vstupní haly v přízemí je přístup do restaurací, lobby baru a do procedurální části resortu. Prosklená dvoupatrová kolonáda spojuje hlavní budovu s jednotlivými paprsky, ve kterých je situován víceúčelový sál, bazén, wellness procedury, Oriental Spa, slatinné procedury, fyzioterapie i dětský koutek Pokoje hostů  jsou umístěny v posledních třech patrech hlavní budovy tak, aby běžný provoz nerušil klienty. Celá stavba je koncipována tak, aby poskytovala komfort a soukromí a zároveň nabídla hostům co nejvíce aktivit pod jednou střechou. 

Investor: Anenské slatinné lázně, a.s., Lázně Bělohrad
Generální dodavatel: VW Wachal, a.s., Kroměříž
Realizace zdiva POROTHERM: Setter, a.s., Čistá u Horek
Hlavní projektant: LT Projekt Brno
Architektonické řešení: ADAM architects, s.r.o.

Zdroj: Omnimedia Public Relations s.r.o.