TONSTAV-SERVICE: Důležité jsou pro nás dlouhodobé obchodní vztahy

TONSTAV-SERVICE: Důležité jsou pro nás dlouhodobé obchodní vztahy

Obchodní společnost TONSTAV-SERVICE, s. r. o., se specializuje na oblast stavebnictví. Z firmy, původně zaměřené pouze na strojní omítání, se postupně stala největší půjčovna a servisní organizace omítací a dopravní techniky v Evropě a také obchodní síť se širokým rozsahem služeb a sortimentu. Na otázky týkající se působení této společnosti na našem trhu odpovídal jednatel společnosti Jiří Tonzar.

Kdy, kde a za jakých okolností firma TONSTAV-SERVICE vznikla?
V roce 1992, kdy jsem se vrátil z pracovního pobytu v Německu zpátky do Čech, moje první kroky vedly k navázání obchodních vztahů s omítkáři a poté následovala spolupráce přímo s výrobci suchých maltových směsí. Dá se říci, že společnost TONSTAV-SERVICE byla jedním z průkopníků strojního omítání v České republice. U této profese jsme zůstali dodnes a kromě toho se neustále rozrůstáme a nabízíme řadu dalších služeb a obchodních aktivit ve stavebnictví.

Jak vaše firma funguje, jaká je její struktura?

V dnešní době má firma 97 zaměstnanců a po celé České republice působí s pěti pobočkami, jedním servisním střediskem a centrálou v Českých Budějovicích. Firma patří od roku 1998 do skupiny Lorencic GmbH Nfg & CO.KG, která je společně s další téměř stovkou firem součástí velkého evropského holdingu Schmid Industrie Holding se sídlem v rakouském Wopfingu. Od roku 2008 jsme také držiteli certifikátu ISO 9001: 2000 CZ.

Na co všechno se vaše společnost zaměřuje?
Pevné základy naší činnosti tvoří tři hlavní oblasti podnikání. Za prvé je to prodej, pronájem a servis omítací a dopravní techniky, stavebních výtahů, pump na beton a další specializované techniky. V těchto aktivitách se nám podařilo vybudovat si na trhu skutečně pevnou pozici. V našem strojovém parku je zastoupena technika renomovaných výrobců a značek, k níž poskytujeme také záruční a pozáruční servis, prodej náhradních dílů a poradenství. Za druhé je to specializovaný prodej zboží a materiálů, a to nejen pro stavební profesionály.

Přestože náš katalog čítá více než 1 000 položek, zaměřili jsme se na specializovaný sortiment, který se snažíme pružně upravovat v návaznosti na aktuální požadavky našich zákazníků. To se týká nejen zboží samotného, ale také způsobu jeho prodeje a všech souvisejících služeb. Za třetí se zaměřujeme na prodej materiálů sortimentu suché výstavby, který představuje kompletní sádrokartonové systémy včetně tepelných, akustických a požárních izolací od předních evropských výrobců. Tento sortiment je vzhledem k potřebné kapacitě skladovacích prostor veden zatím jen v Českých Budějovicích, přičemž do dalších míst České republiky realizujeme přímé kamionové dodávky.

K pronájmu stavební techniky avizujete také kvalitní související služby a servis. O co přesně se jedná?
Kvalita je pro nás stejně důležitá jako individuální přístup k zákazníkovi. Velký důraz klademe na záruční a pozáruční servis všech stavebních strojů, omítací a dopravní techniky a dalších specializovaných zařízení, které si u nás zákazník zakoupí nebo pronajme. Nabízíme rychlé a efektivní řešení, kterým může být možnost zapůjčení náhradního stroje naší společností. V našich servisech pracuje tým trvale školených servisních profesionálů, který pomáhá v terénu zákazníkům 24 hodin denně. V případě potřeby jsme schopni zajistit specializovaného technika přímo od výrobce. V oblasti pronájmu pomůžeme zákazníkům pokrýt jednorázovou či krátkodobou potřebu techniky, stejně jako dlouhodobou zakázku. Nedílnou součástí jsou závozy a svozy techniky a zařízení v přesně dohodnutých časech, které přispívají k odstranění prostojů na stavbách a k optimalizaci nákladů. Při koupi stroje zákazníkům zdarma stroj předvedeme a zaškolíme jejich pracovníky obsluhující stroj. Po dobu životnosti má pak zákazník na takový stroj servisní prohlídky zdarma.

Naše služby se ale nesoustředí pouze do oblasti pronájmu a servisu, ale rádi zákazníkům nabízíme víc. Mezi naše další služby patří například námi pravidelně pořádané akce s názvem Zákaznické dny, které jsou bohaté na odborný program, prezentaci novinek na trhu, praktické ukázky a možnosti konzultací se specialisty nejen z České republiky, nebo speciální akční nabídky. Českobudějovická divize v dubnu roku 2009 otevřela moderní míchací centrum, kde probarvujeme fasádní a omítkové materiály předních výrobců. Dále nabízíme speciální služby, například návrhy a polepy stavebních strojů a jiné mechanizace u nás zakoupené, namontování zabezpečovacího zařízení proti krádeži stroje, zaměření a navržení optimální sestavy lešení, jakož i další doplňkové služby, které mají za cíl usnadnit zákazníkovi jeho budoucí práci.

Když se rozhodnu využít nabídky vaší půjčovny, jaké podmínky musím splnit, abych byla úspěšná?

Toto je velice jednoduché. Nájem techniky se uskutečňuje na základě uzavřené rámcové nájemní smlouvy a řídí se vše­obecnými podmínkami pronájmu naší společnosti. Vše potřebné s vámi vyřídí pracovník půjčovny nebo obchodní zástupce na vám nejbližší pobočce.

Jaké jsou vaše další obchodní aktivity?
Před třemi lety jsme navázali partnerství s americkým výrobcem strojů Somero (známý Laser Screed). Nestandardní partnerství založené na zprostředkování prodeje techniky této značky jak v České republice, tak na Slovensku se velice osvědčilo. Díky tomu, že zajišťujeme servis těchto strojů i možnost proškolení obsluhy servisními techniky naší společnosti, si dovolím říci, že opět nabízíme našim obchodním partnerům full servisové služby. Zařízení firmy Somero dokáže bez námahy dokonale vyrovnat betonované plochy pomocí laserového naváděcího systému do takové rovnosti, která minimalizuje náročnost finálních úprav – materiálovou, finanční i časovou. Přitom lze tato zařízení úspěšně používat od srovnání betonovaných ploch v obytných budovách, velkoplošných skladech až po využití při stavbě dálnic a letištních ploch.

V čem je firma TONSTAV-SERVICE jedinečná?
Specifický sortiment a materiály vždy úzce souvisí jak s nabízenou technikou, tak se službami a poradenstvím. Nehledáme náš růst v rozmanitosti a v navyšování sortimentu, ale ve zlepšování detailů a v komplexnosti nabídky pro jednotlivé cílové skupiny, jako jsou například betonáři, omítkáři, výtaháři či sádrokartonáři.

Nesoupeříme o nejnižší ceny, ale naším cílem je profesionální kvalita a spolehlivost. Je pro nás důležité, aby naši zákazníci byli spokojení v dlouhodobém horizontu, nikoli pouze v okamžiku nákupu, a proto neustále budujeme dlouhodobé obchodní vztahy založené na důvěře a individuálním přístupu.

Angažujete se nějakým způsobem v charitativní činnosti a dalších podobných aktivitách?

Zapojili jsme se do projektu na odhalování očních vad u malých dětí, podporujeme Mateřské centrum Leporelo a Rodinný domov Sluníčko. Dále podporujeme některé vybrané sportovce a sportovní kluby.

Jaký je váš recept na to být úspěšný a prosadit se na stavebním trhu?

Všichni se pohybujeme na stejném trhu a čelíme stejným výzvám a problémům. Ani my v letošním roce nenavážeme na prudký růst z let minulých, přesto není důvod hodnotit letošní rok jenom negativně. Udržujeme si tržní podíl, získáváme nové zákazníky a přicházíme na trh s novinkami.

Z pohledu střednědobého trendu však trvale usilujeme o to, aby z nás byla rostoucí firma, která stojí na pevných základech, má vyrovnané hospodaření a je finančně zdravá. Do budoucna pohlížíme s určitou mírou obezřetnosti. Naším úkolem je generovat zisk a vytvářet podmínky pro trvalý růst firmy. Toho chceme dosáhnout v podmínkách příštího roku i těch dalších. Chceme pružně reagovat na požadavky trhu a být dostatečně inovativní, aby i naši obchodní partneři neztráceli své konkurenční výhody.

Rozhovor připravila Jitka Kulhánková

Krátký medailonek:
Jiří Tonzar absolvoval stavební průmyslovku. Je zakladatelem, spolumajitelem a jednatelem společnosti TONSTAV-SERVICE, s. r. o., obchodní a servisní společnosti, specializující se na oblast stavebnictví po celé České republice. Dále vlastní stavební společnost INTERPOOL BOHEMIA, s. r. o., s působením v jižních Čechách a je majitelem Sportcentra Delfín v Českých Budějovicích. Je vášnivým sportovcem.

Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb.