Celkový pohled na staveniště

Stavebnictví do konce července meziročně kleslo o 0,6 procenta

Stavebnictví v Česku letos do konce července meziročně kleslo o 0,6 procenta. Pozemní stavitelství, tedy hlavně výstavba bytů, kanceláří, průmyslových hal a skladů, meziročně kleslo o 2,2 procenta. Inženýrské stavitelství, které tvoří hlavně výstavba dopravní infrastruktury, o čtyři procenta vzrostlo.

„Stavebnictví na rozdíl od průmyslu nezažilo v souvislosti s covidem tak strmý pád. Zpočátku roku 2020 vykazovalo ještě relativně dobré výsledky a celkový pokles produkce tlumilo inženýrské stavitelství. Problémy se začaly projevovat až v polovině roku, kdy průmysl začal již oživovat. Bohužel, ani v roce 2021 se nedařilo nastartovat stabilní růst stavební produkce a ta za prvních sedm měsíců byla zhruba na stejné úrovni jako před rokem,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby Českého statistického úřadu Petra Cuřínová.

V prvním čtvrtletí letošního roku byla podle ní základna stále relativně vysoko a k přetrvávajícím problémům s pracovní sílou se přidal rychlý růst cen některých stavebních materiálů.

„V květnu a červnu se zdálo, že se situace ve stavebnictví obrací k lepšímu, ale červenec dobré výsledky zejména v pozemním stavitelství nepřinesl,“ doplnila Cuřínová. V červenci se meziroční tempo růstu stavebnictví snížilo z červnových 6,5 procenta na 0,5 procenta.

„Předpoklady k příznivému vývoji v průmyslu i ve stavebnictví zatím jsou. Orientační hodnota vydaných stavebních povolení dlouhodobě rostla a loňský pokles o 5,9 procenta lze vzhledem k okolnostem hodnotit kladně. Objem uzavřených stavebních zakázek roste již pátým rokem v řadě a letos je zhruba o pětinu výš než ve stejném období minulého roku,“ dodala Cuřínová.

Orientační hodnota stavebních povolení podle ní v prvním pololetí meziročně vzrostla o 16,1 procenta na 221 miliard korun.

red