Stavební firmy se bojí nedostatku kvalifikovaných lidí

Stavební firmy se bojí nedostatku kvalifikovaných lidí

Tři čtvrtiny stavebních firem se obávají, že budou v budoucnu limitovány nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců. Už příští rok chystá 42 procent společností nábor nových zaměstnanců. Více než třetina stavebních firem se také potýká s nedostatkem absolventů. Vyplývá to z analýzy společnosti CEEC Research.

Obavy z nedostatku kvalifikovaných lidí má celý stavební sektor bez ohledu na velikost nebo zaměření firmy. „Stávající systém středního odborného, a zejména učňovského školství, je hlavní příčinnou tohoto stavu,“ uvedl ředitel Pozemního stavitelství Zlín Miroslav Lukšík. Podle Pavla Klimenta z KPMG stojí už nyní významná část českého stavebnictví na zahraničních dělnících a jejich podíl roste i u výrobců stavebních materiálů.

Letos v září přitom růst stavební produkce v Česku zpomalil, když stavebnictví meziročně stouplo o 2,4 procenta po srpnovém růstu o 4,7 procenta. Táhly ho inženýrské stavby, které nahradily výpadek v pozemním stavitelství. Stavebních povolení přibylo a začalo se stavět i bylo dokončeno více bytů než před rokem.

V inženýrském stavitelství se tak zvyšuje objem zakázek a firmy budou muset hledat nové lidi. Nábory chystá 45 procent velkých společností, střední a malé firmy plánují rozšiřovat pracovní týmy ve 41 procentech případů. Většina z nich bude mít v příštím roce zájem o dělnické profese, více než čtvrtina potřebuje nové techniky a každá desátá společnost chystá také rozšíření středního a vyššího managementu.

„Firmy se snaží vykrýt současný růst objemu práce současnými kapacitami a zvyšováním přesčasových hodin. Nicméně to v řadě případů nestačí a proto již část firem začala najímat i nové pracovníky, zejména v dělnických profesích. Naopak administrativní pozice se stavební firmy snaží dále co nejvíce eliminovat,“ uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek.

Na nedostatek absolventů si stěžuje 39 procent stavebních firem, mezi velkými společnostmi je to dokonce 52 procent. „Bohužel je velký rozdíl mezi vyučeným a pouze zaškoleným pracovníkem. Chybí nám tak potřební kvalifikovaní pracovníci jako na příklad vyučení zedníci, potrubáři, dlaždiči, pokrývači, instalatéři, truhláři a další potřební pracovníci,“ sdělil ekonomický ředitel společnosti PŘEMYSL VESELÝ stavební a inženýrská činnost František Eštván.

Ředitelé stavebních firem jako největší problém vidí nezájem mladých lidí o technické profese, další příčinou je podle nich nekoncepční přístup státu ke vzdělání. Zástupci velkých společností si pak často myslí, že největším problémem je špatná image stavebnictví ve společnosti.

Stavebnictví přitom silně zasáhla nedávná ekonomická krize. Stavaři od roku 2008 do roku 2013 přišli o 443 miliard korun, což je obrat oboru za rok. To se výrazně projevilo i na zaměstnanosti v sektoru. Podle Českého statistického úřadu klesl loni počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci meziročně o 4,8 procenta. O práci ve stavebnictví přišlo kvůli krizi celkem více než 50.000 lidí.

Zdroj: ČTK

Ilustrační foto: Dano Veselský