Stavaři získali v listopadu veřejné zakázky za 9,56 mld. Kč

Stavaři získali v listopadu veřejné zakázky za 9,56 mld. Kč

Stavební firmy získaly letos v listopadu od veřejné správy 549 zakázek za celkem 9,56 miliardy korun, což je o 24,4 procenta více než loni. Od začátku roku tak veřejné instituce uzavřely smlouvy na stavby za celkem 132,9 miliardy korun, meziročně o 32,4 procenta více. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti ÚRS Praha.

Podíl objemu zakázek na inženýrské stavby dosáhl v listopadu 49,8 procenty z celkové hodnoty zadaných zakázek. Zbylých 50,2 procenta tvořily pozemní stavby, tedy hlavně různé budovy.
    
Čísla za jedenáct měsíců ovlivnila novela zákona o veřejných zakázkách platná od letošního ledna. Ta zvýšila limit pro zveřejňování podlimitních stavebních zakázek z původních tří milionů bez DPH na dvojnásobek. „Proto mohl být srovnatelný meziroční růst počtu a hodnoty zadaných zakázek ještě vyšší,“ upozornil ředitel pro inženýrskou činnost ÚRS Zdeněk Kunc.
    
Veřejnou zakázku na stavební práce získalo během jedenácti měsíců 1512 společností. Největší objem získal Metrostav, který vyhrál 108 tendrů za 4,493 miliardy korun. Z dalších 4,68 miliardy korun bude mít podíl díky sdružení s jinými firmami. Hlavně díky sdružení s jinými firmami Metrostav odsunul z prvního místa společnost Skanska, která tomuto žebříčku letos dlouho dominovala. Ta však individuálně získala 96 zakázek za 5,566 miliardy korun, což je stále nejvíce.
    
Hodnota zakázek zadaných vládním sektorem vzrostla meziročně o 19,8 procenta na 53,407 miliardy korun. Města, obce a kraje zadaly zakázky za 66,328 miliardy korun, meziročně o 48,3 procenta více. Jejich podíl tím vzrostl o 5,4 procentního bodu na 49,9 procenta. Největší objem zakázek letos zatím zadala Správa železniční dopravní cesty; šlo o celkem 118 zakázek za 21,068 miliardy korun. Mezi municipálními zadavateli je s 61 zakázkami za celkem 2,199 miliardy korun první Moravskoslezský kraj.
    
Největší veřejnou zakázkou na stavební práce od ledna do konce listopadu bylo zdvojení elektrického vedení zadané společností ČEPS. Zakázku za 2,7 miliardy korun získalo sdružení GA Energo technik, Elektrotrans a Elcon Bratislava. Po jedné zakázce s cenou nad dvě miliardy korun zadaly také SŽDC a Ředitelství silnic a dálnic.

Zdroj: ČTK

Ilustrační foto: Dano Veselský