Růst stavebnictví v ČR zrychlil, v červenci stouplo o 12,3 pct

Růst stavebnictví v ČR zrychlil, v červenci stouplo o 12,3 pct

Růst českého stavebnictví v první polovině letních prázdnin zrychlil. Stavební produkce v červenci meziročně stoupla o 12,3 procenta po červnovém revidovaném růstu o 8,8 procenta. Táhly ji zejména inženýrské stavby. Naproti tomu zahájených i dokončených bytů ubylo a úřady vydaly i méně stavebních povolení. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se stavebnictví zvýšilo o 14 procent, přičemž letošní červenec měl ve srovnání s tím loňským o jeden pracovní den méně. V meziměsíčním srovnání byla červencová stavební produkce očištěná od sezonních vlivů vyšší o 1,9 procenta.

Produkce v pozemním stavitelství v prvním prázdninovém měsíci meziročně stoupla o 5,6 procenta a v inženýrském o 26,7 procenta.
Stavebníci v červenci zahájili stavbu 2249 bytů, což bylo ale proti loňskému červenci o 14,5 procenta méně. O 4,8 procenta klesl počet dokončených bytů, bylo jich tak 1555 bytů. Stavebních povolení vydaly úřady v červenci 6669, meziročně o 12 procent méně. Současně se o 11,8 procenta snížila orientační hodnota těchto staveb na 18,8 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Ilustrační foto: Dano Veselský