Olomouc chce kvůli verdiktu soudu upravit územní plán

Olomouc chce kvůli verdiktu soudu upravit územní plán

Olomoucká radnice kvůli verdiktu soudu, který minulý týden zrušil výškovou regulaci pro stavby v ochranném pásmu městské památkové rezervace, připravuje úpravu nového územního plánu. O pořízení změny plánu a jejím obsahu by mělo rozhodnout zastupitelstvo, řekl novinářům primátorův náměstek Aleš Jakubec.

Okresní soud minulý týden zrušil výškovou regulaci v ochranném pásmu městské památkové rezervace. Radnice ale dostala čas do konce letošního roku, aby výškovou regulaci nových staveb v této části Olomouce znovu a lépe zdůvodnila. Město zažalovala developerská firma Office Park Šantovka. Nový územní plán, který zastupitelstvo schválilo loni na podzim, totiž kvůli výškové regulaci brání chystané stavbě 75 metrů vysokého domu Šantovka Tower a dalším budovám v jeho okolí.
    
„Soud nám zrušil výškové limity z důvodu, že ministerstvo kultury nedostatečně zdůvodnilo, proč jsou tyto výškové limity stanoveny. My jsme už iniciovali pořízení změny územního plánu v této dané lokalitě. Proces se rozběhne. Všechny dotčené orgány budou opět osloveny a budou se k tomu vyjadřovat,“ uvedl Jakubec.
    
Ministerstvo kultury by podle Jakubce mělo výškové limity znovu zdůvodnit. „Je na něm, jaké zdůvodnění nám k výškovým limitům dá a zda tyto výškové limity eventuálně změní,“ podotkl Jakubec, podle kterého o pořízení změny územního plánu by mělo bez zbytečných průtahů rozhodnout zastupitelstvo, jelikož město má čas jen do konce letošního roku. Poté bude výšková regulace zrušena.
    
Radnice by podle soudu měla znovu řádně zdůvodnit, proč je třeba novou zástavbu v bývalém areálu podniku Milo, kde je plánována stavba budovy Šantovka Tower, výškově regulovat, aby negativně neovlivnila pohled na historické centrum Olomouce. „V územním plánu to nebylo řádně odůvodněno. Především ale územní plán převzal závazné stanovisko orgánů památkové péče, které bylo pro něj sice závazné, nebylo ale řádně odůvodněno, a proto nebylo řádným a způsobilým podkladem pro územní plán,“ uvedl soudce Jiří Gottwald.
   
Advokát investora Rostislav Pekař u soudu argumentoval tím, že vedení města o výškách chystaných staveb komplexu Šantovka vědělo už od roku 2008 a že těmto plánům pod podmínkou „vysoké architektonické úrovně“ vyjádřilo podporu. Původní územní plán podle něj výšku nových staveb v této části města nereguloval a radnice byla informována o tom, že investor chce postavit domy vysoké až 29 metrů a výškovou budovu Šantovka Tower.
    
Developerská firma proto zahájila projekt za deset miliard korun, jehož součástí je nové nákupní centrum, výšková budova, administrativní objekty i bytové domy. Stavbu výškových budov v ochranném pásmu památkové rezervace ale zakázalo ministerstvo kultury, což se promítlo v novém územním plánu, který u novostaveb v této lokalitě připouští maximální výšku 23 metrů. Se stavbou Šantovky Tower vedle památkářů nesouhlasí i někteří odborníci, kteří tvrdí, že by poškodila panorama historického centra. Investor má opačný názor.

Zdroj: ČTK

Vizualizace: Benoy