Nejrychleji se prodávají pozemky v Jihomoravském kraji

Nejrychleji se prodávají pozemky v Jihomoravském kraji

Pozemky určené k prodeji najdou v Česku kupce obvykle za 168 dní. Nejrychleji se prodávají v Jihomoravském kraji (115 dní) a v Praze (117 dní), naopak v Královéhradeckém kraji za 265 dní. Vyplývá to z údajů serveru Sreality.cz za červen až srpen letošního roku.

V uvedeném období měl server v nabídce 23.526 pozemků, sedm z deseti tvořily stavební parcely. Prodáno bylo 5043 pozemků, z toho dvě třetiny nezasíťovaných, tedy bez zajištění elektřiny, vody a odpadu. Mediánová cena pozemku v ČR činila 1,085 milionu Kč (jedna polovina pozemků je tedy dražších, druhá polovina levnějších), v Praze však byla téměř šestkrát vyšší (5,99 mil. Kč). Naopak nejlevnější byl Královéhradecký kraj (650.670 Kč). Nejvíce pozemků ve sledovaném období změnilo přes server Sreality.cz majitele ve Středočeském kraji (1356), nejméně na Vysočině (91).
Rozdíl v obvyklé ceně plně zasíťovaného stavebního pozemku a bez sítí dosahovala za celou ČR u pozemků do 1000 m2 více než půl milionu korun.

„V lokalitách, kde přivedení inženýrských sítí není relativně nákladné, lze při koupi pozemku bez sítí ušetřit velké peníze,“ uvedl manažer serveru Sreality.cz Michal Zadák. Extrémním příkladem možnosti ušetřit jsou podle něj pozemky v Karlovarském kraji, kde rozdíl mezi obvyklou cenou nabízeného zasíťovaného a nezasíťovaného pozemku činí 902 Kč/m2, následuje Středočeský kraj (864 Kč/m2).

Obvyklá cena pozemku bez sítí v ČR je 620 Kč/m2. Výměra je proti kompletně zasíťovaným parcelám zhruba o třetinu větší, téměř 1300 m2. Největší pozemky bez sítí server evidoval v Libereckém a Ústeckém kraji. „V Libereckém kraji trvá prodej nezasíťovaného pozemku dlouho, téměř osm měsíců. Jde o oblast Jizerských hor a podhůří Krkonoš, kde přivedení sítí nebude jednoduché. V Ústeckém kraji je to podobné, ale parcela tam v naší nabídce čeká jen pět měsíců,“ dodal Zadák.

Parcely s kompletními inženýrskými sítěmi jsou nejdražší a nejmenší. Jejich nabídku výrazně ovlivňuje činnost developerů a socio-ekonomická situace v kraji. Mediánová cena za metr čtvereční činí 1322 Kč, tedy téměř dvojnásobek pozemku bez sítí. Nejvíce pozemků s kompletní infrastrukturou je nabízeno ve Středočeském kraji (38 procent z celé ČR) a v Moravskoslezském kraji (15 procent).

Zdroj: ČTK

Foto: Ing. Andrea Bariličová

RubrikyRealitní trh