Největší letošní obchod na trhu s kancelářemi: Penta prodala komplex Churchill za čtyři miliardy korun

Penta Real Estate prodala kancelářský komplex Churchill Square u hlavního nádraží v Praze za více než čtyři miliardy Kč. Získají jej Českomoravská Nemovitostní a Corporate Finance House Group. Jde o největší letošní obchod na trhu s kancelářskými nemovitostmi v České republice.

Komplex na brownfieldu v centru Prahy začal vznikat v roce 2017, kdy Penta Real Estate zahájila výstavbu dvou kancelářských budov a společnost SUDOP o rok později začala vedle budovat rezidenční objekt.

První kancelářská budova se na začátku roku 2019 stala novou centrálou společnosti Deloitte. V letošním červnu obsadila převážnou část druhého objektu společnost Fortuna Entertainment Group. Komplex nových kancelářských budov doplňují v přízemní části maloobchodní prostory a služby.

„Původně jsme už nechtěli naše budovy v centru Prahy prodávat. Nečekaně velký zájem investorů však byl silným argumentem pro výjimku. Je znát, že investici do kvalitní architektury ve výjimečné pražské lokalitě renomovaní zájemci věří i v době koronavirové pandemie,“ uvedl ředitel Penty Real Estate pro komerční výstavbu Pavel Streblov.

V soutěži, kde byly také nabídky investorů z Německa, Rakouska a Spojených států, zvítězila realitní skupina Českomoravská Nemovitostní (ČMN) v joint venture se společností Corporate Finance House Group (CFH). Obě společnosti už mají v Praze společnou obchodní historii, příkladem může být budova City West C1 a C2, kde sídlí společnost Vodafone na Praze 5. Dále Crystal s VZP na Vinohradech nebo budova BLOX na Praze 6. U CFH jde již o čtvrtou investici v Praze od roku 2016.

„Churchill Square svojí kvalitou a lokalitou přesně zapadá do naší strategie, která se zaměřuje na prémiové kancelářské budovy v Praze. Koupí daných budov jsme upevnili naši pozici na trhu a etablovali jsme se mezi deset největších majitelů kancelářských prostor v Praze,“ uvedl předseda představenstva ČMN Radek Stacha.

Největší transakci letošního roku na kancelářském trhu financovala německá banka Helaba. Ta se již dříve podílela v České republice na financování akvizice obchodního centra Palladium či realizace developerského záměru CTP v oblasti logistiky.

TEXT: Red
ZDROJ: ČTK, Penta Real Estate