Přírodě na dosah

Jeden pokoj s ložnicí, kuchyní, sprchou, toaletou i technickou místností – to vše na pouhých dvanácti metrech čtverečních a s impozantním výhledem do čisté přírody Jizerských hor. A součástí toho všeho je jako třešnička na dortu malá terasa, která přechází v nikde nekončící zahradu…

Na počátku byla snaha o umístění toho nejnutnějšího, co člověk potřebuje ke komfortnímu přenocování uprostřed přírody, na co nejmenší plochu. „Chtěli jsme nejen poskytnout střechu nad hlavou, ale také teplo kamen, nezbytné hygienické zařízení a komfort kuchyně. To vše přizpůsobeno tomu, aby chatka, kterou jsme nazvali Tiny House Done, obstála v pusté krajině i v obytné zástavbě. Důraz jsme kladli zejména na propojení vnitřního prostoru s tím vnějším,“ říká Ing. arch. Daniel Rohan z ateliéru DDAANN, který chatku navrhnul společně s kolegou Ing. arch. Danielem Baudisem.

Celý projekt by však nevznikl bez vize Lukáše Otevřela, který o takovém minidomku už dlouho snil.

Jednopodlažní chatka s rozměry 2,5 × 5 metrů je řešená jako montovaná dřevostavba založená na základovém roštu ze smrkových KVH trámů kotveném do rostlého terénu pomocí zemních vrutů. Její koncept je založen na principu stavebnice tak, aby ji bylo možné postavit ve dvou až třech lidech. Jako základní materiál jsou proto použity desky z překližovaného masivního smrkového dřeva.

Váha jednotlivých dílců se pohybuje okolo 80 kilogramů. „Prefabrikované panely jsou opracovány a připraveny v nábytkářském standardu tak, aby je za pomoci běžných nástrojů a nářadí dokázal snadno smontovat každý zručnější domácí kutil svépomocí,“ popisuje Ing. arch. Daniel Rohan.

Fasáda z modřínového dřeva, vstup do technické místnosti z boku chatky | Zdroj: M&T, foto: Jan Kuděj

Terasa i fasáda jsou z modřínového dřeva ošetřeného olejovou lazurou. Pro odvětrávání je ve fasádě na severní stěně vytvořený kruhový větrací prostup. Na plochou střechu s minimálním spádem byl položen hliníkový plech s jemnou vlnou v antracitově šedém odstínu. Chatka je z přední strany pohledově rozdělena velkoformátovým fixním zasklením, které je s ohledem na snadnou montáž kvůli vysoké váze skla tvořené ze tří samostatných segmentů.

V hlavní prosklené části, která nabízí výhled do okolní krajiny, se nachází obytný prostor s postelí, kuchyní z deskového materiálu DTD s povrchovou jasanovou dýhou a kamny. Součástí rámu zasklení je skrytá garnýž, která však umožňuje kdykoliv v interiéru chatky vytvořit soukromí. Plná stěna pak skrývá toaletní kapsli se záchodem i sprchou a dále technickou místnost přístupnou samostatným vstupem zvenčí.

Interiér v prosklené části chatky | Zdroj: M&T, foto: Jan Faukner

Pro vstupní dveře do obytného prostoru architekti zvolili minimalistickou kliku zaoblených tvarů DENY s kulatou rozetou a spodní rozetou s cylindrickým zámkem – vše z dílny českého výrobce designového dveřního kování M&T, a to v povrchové úpravě titan černý mat.

„Titan je vysoce odolná a v současné době velice oblíbená povrchová úprava. Na kování se nanáší pomocí speciální technologie, konkrétně fyzikálním naprašováním plazmovým výbojem. Tato metoda zaručuje dokonalé přilnutí tenké kovové vrstvy k podkladovému materiálu kování, kterým je v případě kliky DENY nerezová ocel,“ říká Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, a dodává: „Titanový povrch se vyznačuje mimořádnou tvrdostí, odolností vůči oděru a poškrábání, i barevnou a chemickou stálostí, takže bez obav odolá i náročnému horskému prostředí.“

V případě chatky Tiny House Done lze jen stěží určit, kde končí interiér a začíná exteriér se zahradou bez hranic…

Vstupní dveře s klikou DENY v povrchové úpravě titan černý mat | Zdroj: M&T, foto: Jan Kuděj

 

Technické údaje:
Zastavěná plocha: 17 m²
Užitná plocha: 12 m²
Kování: M&T, www.kliky-mt.cz
Koncept: Tiny House Done, www.tinyhousedone.com
Architekti:
Dan Baudis a Dan Rohan, ateliér DDAANN, www.ddaann.cz
ZDROJ: PR článek společnosti Material & Technology s.r.o.