Největší developeři uvedou na pražský trh dalších 1700 bytů

Největší developeři uvedou na pražský trh dalších 1700 bytů

Rostoucí trh s novými byty, který letos směřuje k rekordním prodejům, urychluje plány developerských společností. Jen pětka největších developerů, kteří letos prodali takřka polovinu všech nových bytů v Praze, uvede na pražský trh do konce roku dalších více než 1700 nových bytů. Nejvíce z toho ukrojí Central Group a Ekospol, vyplývá z průzkumu ČTK mezi zástupci developerských firem. Na konci prvního pololetí přitom bylo v nabídce developerů na sedm tisíc bytů.

„Již na podzim letošního roku zahájíme prodej dalších sedmi nových lokalit, z nichž pět bude v centru nebo širším centru metropole,“ uvedl předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský. Celkem tak firma, která během prvního pololetí v Praze prodala 478 nových bytů, do konce roku začne prodávat 700 bytů.

Kromě dalších etap velkých projektů v Letňanech a Pitkovicích Central Group do nabídky zařadí také úplně nové projekty například na Břevnově, v Holešovicích nebo na Palmovce. Developer nabídne také dokončené exkluzivní projekty Rezidence U Muzea nad Václavským náměstím v Praze 2 – Vinohradech a Rezidence Park Nikolajka v Praze 5 – Smíchově. V nich vyrostlo 147 luxusních bytů.

Ekospol chce na podzim zájemcům nabídnout další etapu projektu Ekocity Hostivař se 124 byty. První stovky bytů v této lokalitě developer nabídl už letos na jaře. „Ze 434 bytů jich je v současné době na rezervační smlouvy prodáno více než 80 procent,“ poznamenal generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu Evžen Korec s tím, že celkem projekt v Hostivaři nabídne 802 bytů. I díky němu Ekospol prodal v prvním pololetí 543 bytů. „Vedle toho do konce letošního roku uvedeme na trh ještě dalších 250 bytů,“ dodal Korec.

Konkurenční Finep nabídne byty v Proseku a Stodůlkách. V osmé etapě Prosek Parku vyroste 108 bytů a ve dvou projektech Britská čtvrť VII a VIII ve Stodůlkách Finep postaví dalších 140 nových bytů. Od začátku roku 2015 kromě toho firma uvedla do prodeje nové etapy stávajících projektů také v Hostivaři a Štěrboholích.

„Celkový počet bytů, které byly či budou uvedeny do prodeje v roce 2015 je zhruba 500. Naše investice do nové rezidenční výstavby v Praze se tedy bude pohybovat na podobné úrovni jako v předchozích letech, a to v řádu 1,5 až 1,7 miliardy korun,“ informovala mluvčí Finepu Pavla Temrová.

Skanska Reality chce do konce roku zahájit dva projekty. Bytový dům Rarach v projektu U cukrovaru v pražských Modřanech se 121 byty a Bytový dům Botanica K v Jinonicích. „Tento bytový dům bude unikátní, neboť jeho součástí bude systém pro hospodaření se šedou vodou. To znamená, že pro splachování toalet bude využita přečištěná voda z koupelen,“ upozornila mluvčí Skanska Reality Eva Keřková.

Na ekologické bydlení se zaměřuje také Trigema, která letos začala prodávat dva bytové projekty s neobvyklými názvy – Chytré bydlení JRM@Lužiny s 35 byty a Chytré bydlení BLV@Horní Měcholupy.

V projektech s přídavkem „Chytré bydlení“ chce pokračovat i nadále. Do konce roku Trigema představí v Letňanech bytový dům s 80 byty, které mají sloužit hlavně jako startovací. Další dva komornější projekty plánuje developer v Libni a Řepích. Jako jeden z mála pražských developerů letos expanduje také za hranice hlavního města, v centru Plzně chystá dům se 60 byty.

Letošní rok je zatím pro developery rekordní, podle společné statistiky společností Ekospol, Skanska Reality a Trigema prodali v Praze v prvním pololetí 3550 nových bytů, meziročně o čtvrtinu více. Na konci pololetí měli developeři v nabídce dalších 7000 nových bytů připravených k prodeji, jejich celková hodnota podle odhadů Trigemy přesahuje 32 miliard korun.

Zdroj: ČTK