Kancelářská budova DOCK IN THREE

V roce 2020 se v Praze otevře rekordní počet kancelářských budov

Konec roku 2019, ve kterém byly dokončeny velké administrativní areály Harfa Office Center, Telehouse a SmichOFF, předznamenává trend pro rok 2020, v kterém má být v Praze otevřeno 19 projektů, což je dlouhodobě rekordní počet.

Administrativní budovy v Praze rostou jako houby po dešti a představují svébytný urbanistický svět. Spolu se změnou českého hospodářství dnes najdeme stovky zaměstnanců spíše v kancelářské budově než v továrně, na trhu proto panuje hlad po dostatečně kapacitních, dopravně dostupných a pro zaměstnance příjemných administrativních budovách. Na ten developeři reagují jejich urychlenou výstavbou a konverzí stávajících brownfieldů a nevyužívaných objektů v centru na kancelářské budovy.

Přesto je připravovaných 19 projektů překvapením. Dosavadními maximy v počtu dokončených kancelářských budov se s 18 administrativními soubory pyšnily roky 2009 a 2014. Zajímavý je také trend konverzí stávajících budov na kanceláře.

Těch je z 19 projektů plánovaných na rok 2020 hned devět, představují tedy téměř polovinu z nové nabídky. Zásadní přeměnou v průběhu roku 2020 projde například Bubenská 1 na Praze 7 či BB Centrum B na Praze 4. Nejvíce objektů, i když rozlohou spíše menších, se pak rekonstruuje na Praze 1.

Administrativní budova BB centrum
Administrativní budova BB centrum |

To může signalizovat, že pro velké kancelářské budovy již brzy v širším centru Prahy nebude místo. Na rozsáhlých brownfieldech nyní developeři preferují spíše bytovou výstavbu, navíc velké rozvojové oblasti jsou již do značné míry rozebrány mezi velkými stavebními hráči. Investice do administrativních komplexů se proto přesouvají mimo centrum metropole.

„Zajímavým trendem, který je z přehledu plánovaných budov patrný, je vzestup zájmu developerů o zatím méně preferované lokality. Vzhledem na počet zastavěných metrů čtverečníchv tomto roce jednoznačně drží prim Praha 9, která byla dříve z hlediska kancelářské výstavby spíše opomíjena;celý plánovaný přírůstek jejínové kancelářské plochy se udává 45 900 m2. Celá koncepce developmentu úzce souvisí s celkovým rozvojem této městské části, kde prudce roste rezidenční výstavba a spolu s ní občanská vybavenost. Zároveň je lokalita skvěle dostupná dopravně včetně MHD,“ uvádí Radka Novak, vedoucí týmu pronájmu kancelářských prostor z firmy Cushman & Wakefield.

Administrativní budova AFI city A
Administrativní budova AFI city A |

Zájem o méně centrální lokality je způsoben i současnou nízkou neobsazeností, která zvyšuje šance, že se i zde kanceláře pronajmou. V nově se rozvíjejících oblastech je i větší nabídka příležitostí pro development než v populárních lokalitách, kde jsou možnosti nové výstavby již značně vyčerpané.

Svoji roli může hrát i stoupající cena administrativní plochy. „Situace na trhu nahrává pronajímatelům, kteří se snaží zvyšovat nájmy, a tak se nájemci začínají poohlížet i po levnějších, mimocentrálních lokalitách,“ zmiňuje Novak.

TEXT: RED
FOTO: GLASSOLUTIONS, AFI EUROPE, PASSERINVEST, LOXIA