Trh s nemovitostmi: Výstavba nových kanceláří v Praze zpomaluje

Pouhých 91 900 m² nových kanceláří plánují developeři dodat na pražský trh v letošním roce. Situace spojená s virem Covid-19 dopadá se zpožděním i na development kancelářských prostor. Nájemci jsou opatrní a se stěhováním vyčkávají, většina developerů omezila výstavbu.

Dle průzkumu BNP Paribas Real Estate přibylo v roce 2020 na trhu celkem 159 300 m² nových kancelářských ploch. Ve srovnání s rekordním rokem 2019 se jedná o pokles ve výši 22 %. Posouvá se zahájení výstavby stejně jako dokončení některých projektů, přehodnocuje se prvotní účel a využití. Kanceláře nahrazují nejčastěji bytové projekty.

Nájemci tlačí na výhodnější podmínky

S ohledem na současnou pandemickou situaci jsou nájemci vůči podepisování nových smluv a stěhování opatrní a zdrženliví. Snaží se za dané situace vyjednávat výhodnější podmínky v rámci svých stávajících prostor. Dokládá to prudký pokles podílů nových nájmů v rámci celkové bilance za rok 2020.

„Spekulativní výstavba ustupuje, developeři nyní většinou čekají s realizací projektů na okamžik, kdy je předpronajato minimálně 40 % plánované kancelářské plochy,“ konstatuje Lena Popova z poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate pro Českou republiku a Slovensko.

Zdroj: Shutterstock

V loňském závěrečném kvartálu se pronajalo 98 700 m², realizovaná poptávka na nové kanceláře tvořila zhruba 45 %. V roce 2019 se nové pronájmy na celkové poptávce podílely téměř ze 65 %.

V závěru loňského roku nepřibyla na pražský nemovitostní trh žádná nová kancelářská budova.  Ve 4. čtvrtletí byla pouze dokončena rozsáhlá rekonstrukce Budovy bývalých Elektrických podniků – Bubenská 1 (19 400 m2) na Praze 7, která byla po dokončení plně pronajata.

Výhled na letošní rok

Letos se očekává dokončení devíti objektů. Největšími jsou Harfa Business Center B (30 500 m2) na Praze 9, komplex Bořislavka (24 300 m2) na Praze 6 a Mississippi House (13 400 m2) na Praze 8.

„Z přehledu plánovaných projektů zřetelně vyplývá, že developeři se nechtějí pouštět do spekulativní výstavby. Jedním z důvodů je i rozvinutý trh s podpronájmy. Jejich nabídka podle našich analýz atakuje hranici 100 000 m2,“ vysvětluje Kamila Breen, vedoucí poradenství a průzkumu trhu BNP Paribas Real Estate.

Obsazenost kanceláří a výše nájemného

Míra neobsazenosti kanceláří v průběhu celého roku 2020 mírně narůstala a dá se očekávat, že bude růst i v roce 2021. Dle dat Prague Research Fora (PRF) dosáhla na konci 4. čtvrtletí loňského roku míra neobsazenosti 7,0 %. Podíl volných ploch se tak meziročně zvýšil o 1,5 procentního bodu.

Nejvyšší dosahované nájemné pak zůstalo po celý rok 2020 stabilní. V centru města se pohybovalo 22,50 – 23 EUR/m2/měsíc. Majitelé budov zatím nepřistoupili ke snižování nájemného. Vzhledem k celospolečenské situaci a vrůstajícím preferencím práce na dálku budou otázky o budoucnosti kanceláří předmětem vzrůstajících diskuzí v roce 2021 i letech následujících.

TEXT: Red
ZDROJ: BNP Paribas Real Estate
FOTO: Shutterstock