Developeři připravují více bytů, kanceláří i průmyslových hal, než kolik postavili loni

Developeři připravují více bytů, kanceláří i průmyslových hal, než kolik postavili loni

Ekonomika roste, nálada podnikatelů i firem je v posledních měsících výrazně proinvestiční. Podle nejnovější Studie developerských společností Q2/2015 přibude v letošním i příštím roce díky zvýšené nabídce developerů nových bytů, kanceláří i průmyslových a logistických hal.

Trhem s byty (především v Praze, která tvoří 60‒65 celkového trhu s novými byty) hýbe v současné době především investiční poptávka (potvrzuje 44 procent developerů). Zejména nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů jsou důvodem, proč se k tomuto způsobu investování uchyluje stále více lidí. Čtvrtina (26 procent) developerů uvádí, že hlavní část jejich prodejů vychází ze zájmu kupujících o nové vlastní bydlení v lepším standardu a kvalitě, než nabízejí starší byty. Ředitelé developerských společností předpokládají pro letošní rok růst nabídky nových bytů v hlavním městě o 6,2 procenta. V roce 2016 bude tento růst dále pokračovat, a to o 4,1 procenta. Poptávka po nových bytech by ale dle predikcí ředitelů firem měla být ještě mírně vyšší (rok 2015 v Praze +6,8 procenta, 2015 v regionech 2,2 procenta, rok 2016 v Praze +4,4 procenta, 2016 v regionech 2,2 procenta). V dalších částech České republiky poroste nabídka nových bytů o 2,0 procenta (v roce 2015) a o 1,9 procenta v roce 2016. Velký zájem kupujících se podle 87 procent developerských společností projeví i na cenách nového bydlení; ceny by měly růst v letech 2015 (o 2,3 procenta) i 2016 (o 2,2 procenta).

Další výstavba bude pokračovat také v oblasti kancelářských budov, a to i přesto, že nabídka v současné chvíli výrazně převyšuje poptávku. Neobsazenost kancelářských prostor na konci roku 2015 dosáhne úrovně až 18,5 procenta a na konci roku 2016 dokonce 18,9 procenta. Majitelé budov se v současnosti o nájemníky doslova perou. Aby je získali, nabízí jim především nefinanční benefity (jako jsou například nájemní prázdniny nebo vybavení kanceláří, atd.). Potvrdilo to devět z deseti (92 procent) ředitelů firem. I přes tento vývoj trhu je podle dvou třetin (67 procent) ředitelů developerských společností v Praze prostor pro další novou výstavbu v oblasti kancelářského developmentu. Podle dvou ze tří ředitelů developerských společností (67 procent) zabývajících se výstavbou právě kancelářských budov v Praze, je zájem o nové prostory tažen především poptávkou stávajících zákazníků. Dalších 17 procent developerů uvádí jako hlavní zdroj rostoucí poptávky fúze a akvizice firem na trhu, a tudíž potřebu zajistit nový, nebo jiný typ prostor. Příliv nových nájemců z regionů ČR do Prahy, případně nových firem ze zahraničí, predikuje jen minimální podíl office developerů.

Díky zlepšující se ekonomické situaci v České republice se bude dařit také průmyslovému developmentu. Tempo výstavby by mělo v hlavním městě jen v letošním roce stoupnout o 4,9 procenta. V rámci celé ČR bude výstavba růst o 4,3 procenta. V roce 2016 tempo růstu mírně zpomalí na 3,3 procenta (v Praze růst o 4,6 procenta). Poptávka bude kopírovat nabídku průmyslových developerů, kteří jen velmi zřídka staví spekulativně. Výrobní haly, logistická a skladovací centra bude shánět o 5,9 procenta více zákazníků (v Praze o 4,9 procenta více).  Růst zájmu bude pokračovat i v roce 2016, a to v průměru o 4,3 procenta, respektive o 3,9 procenta (v regionech). Rostoucí poptávka vychází především z většího zájmu firem, které již na trhu působí a pronájmem disponují. Vzhledem k tomu, že ekonomika roste a těmto firmám se daří, mají potřebu jimi využívané prostory navyšovat, shoduje se 75 procent ředitelů firem. Příliv nových zájemců ze zahraničí zaznamenala naopak jen čtvrtina developerů.

Rizikem, které by ale mohlo uvedený růst přibrzdit a na kterém se shoduje většina ředitelů rezidenčních, kancelářských i průmyslových developerů, je problematická legislativa. Jmenovitě, například v Praze, je limitujícím faktorem neplatnost Pražských stavebních předpisů, v rámci celé ČR pak novela EIA. Problémem jsou rovněž dlouhé lhůty úřadů a byrokratický proces schvalování nových projektů. Příprava nového rezidenčního projektu, od prvního záměru až po získání stavebního povolení, trvá u rezidenční výstavby v průměru 3,6 roku, u výstavby kanceláří 3 roky, a v případě průmyslového developmentu – necelé dva roky.

Více informací naleznete ve Studii developerských společností Q2/2015, která je volně ke stažení na www.ceec.eu.
ZDROJ: PR článek společnosti CEEC Research s.r.o.