Žižkovská věž znovu mezi nejošklivějšími

Žižkovská věž znovu mezi nejošklivějšími

Nově zrekonstruovaná žižkovská věž je už od svého otevření v roce 1992 rozporuplně přijímána. Pro někoho je jedinečnou ukázkou hi-tech architektury, pro druhé pouhým obrem hyzdícím panorama Prahy. Již několikrát se umístila v žebříčcích nejošklivějších budov světa a letos obsadila dle stanice CNN čtvrté místo. Na 10 nejošklivějších budov dle CNN se podívejte ve fotogalerii.

01/Hotel Ryugyong , Pchongjang :
Hotel, který má 105 pater, je se svojí výškou 330 metrů nejvyšší budovou Severní Korey. Jeho stavba započala v roce 1987, ale byla pozastavena v důsledku hospodářské krize. V roce 2008 byla stavba obnovena a slavnostní otevření se plánuje na podzim 2013 a bude provozována mezinárodní hotelovou sítí Kempinski. Architekt: Baikdoosan Architects &Engineers.

Foto: Wikimedia Commons

02/Hotel Atlantis, Dubaj
Pětihvězdičkový hotel, otevřený v roce 2008, se nechal inspirovat bájnou Atlantidou a podvodním světem obecně. Při jeho otevření bylo vypáleno více rachejtlí, než při zahajovacím olympijském ceremoniálu v Pekingu.

Foto: Thinkstock

03/Palác parlamentu, Bukurešť
Téměř 20 let nedokončená největší civilní budova světa, která je zároveň nejdražší administrativní budovou vůbec. Podlahová plocha je 340 tisíc metrů čtverečních a na stavbě se podílelo téměř 700 architektů. Hlavní architekt: Anca Petrescu

Foto: Wikimedia Commons

04/Žižkovská věž, Praha
Ukázka hi-tech architektury, přezdívaná „Jakešův prst“. Kvůli její stavbě musela být přesunuta část židovského hřbitova. Architekt: Václav Aulický ve spolupráci se statikem Jiřím Kozákem.

Foto: Wikimedia Commons

05/Muzeum populární hudby a sci-fi, Seattle
Stavba od Franka Gehryho, architekta Tančícího domu v Praze. Stavbu inicioval spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen.

Foto: Wikimedia Commons

06/ Ho Či Minhovo mauzoleum, Hanoj
Budova byla inspirována Leninovým mauzoleem v Moskvě. Denně se zde stojí hodinové fronty, aby návštěvníci mohli shlédnout balzamované tělo vietnamského revolucionáře Ho Či Minha.

Foto: Wikimedia Commons

07/Římsko-katolická Metropolitní katedrála, Liverpool
Katedrála, přezdívaná pro svůj tvar podobný indiánskému stanu „Paddyho Vigvam“, byla postavena v roce 1967 především z betonu a skla. Architekt: Sir Frederic Gibberd.

Foto: Wikimedia Commons

08/Dům komunálních služeb, Portland
Stavba s miniaturními okny a travnatou střechou je sídlem mnoha portlandských úřadů.  Architekt: Michael  Graves, Emery Roth & Sons.

Foto: Wikimedia Commons

09/Budova Fang Yuan , Šen-jang , provincie Liao-ning
Architekt C.Y.Lee, autor mrakodrapu Taipei 101, postavil tuto 25- ti patrovou budovu jako symbol splynutí východní a západní kultury. Paradoxně byla tato stavba několikrát zvolena nejkrásnější budovou ve městě.

Foto: Thinkstock

10/ Sídlo Petrobrasu, Rio de Janeiro
Hlavní sídlo největší firmy v Jižní Americe se nachází ve čtvrti Ria s nechvalnou pověstí. Možná proto působí značně nedobytně. Architekt: Roberto Gandolfi.

Foto: Wikimedia Commons

-vb-

Komentáře