Mezinárodní porota České ceny za architekturu nominovala 27 děl

Česká komora architektů zveřejnila na nominačním večeru 5. ročníku České ceny za architekturu sedmadvacet děl, která nominovala mezinárodní porota do prestižního výběru.

Vyhlášení nominovaných proběhlo 24. června 2020 v prostorách objektu Kotelna v Libčicích nad Vltavou.

Mezi porotou vybranými stavbami je třetina děl investicí z veřejných zdrojů a dvě třetiny soukromých. Dvě realizace přitom vzešly z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od České komory architektů. Jedná se o Novou radnici Prahy 7 / Atelier bod architekti (soutěž v roce 2016) a Památník Jana Palacha ve Všetatech / MCA atelier (soutěž v roce 2015/2016).

Dvě třetiny nominovaných děl byly dokončeny v loňském roce. Jejich typologie je různorodá. Nejvíce jsou zastoupeny projekty pro bydlení, ať už soukromé, určené pro rekreaci nebo hromadné. Druhé nejsilnější zastoupení mají vlastní sídla společností, případně komerční prostory. Potěšující jsou čtyři projekty ve veřejném prostoru. Další dvě stavby pak plní veřejnou funkci.

Pestrost přihlášených děl doplňují dvě rozhledny (Rozhledna na Velké Deštné / architekti.in; Rozhledna Doubravka / Huť architektury Martin Rajniš), objekt památníku (Památník Jana Palacha ve Všetatech / MCA atelier), sportoviště (Panorama Golf Resort / Huť architektury Martin Rajniš), kostel (Rekonstrukce kostela v Hodslavicích / OBJEKTOR ARCHITEKTI) či školka (Mateřská škola Za Branou Pacov / VYŠEHRAD atelier).

Ani letos nechybí drobné počiny (Tree house / Jan Tyrpekl (Finalista ČCA 2018); Pravá vesnická zastávka / DPA; Kømen – útulna u balvanové ho vodopádu / 1:1 lab • FA ČVUT).

Památník Jana Palacha, MCA atelier |

Kde je u nás nejkvalitnější architektura?

Nejvíce nominovaných realizací je v Praze, dohromady devět, což je třetina z postupujících děl. Na pomyslné druhé příčce letos skončil Královéhradecký kraj s pěti vybranými stavbami. Po třech nominacích pak mají jako třetí nejúspěšnější Kraje Středočeský a Jihomoravský.

Čtyři týmy uspěly už v předchozích ročnících ČCA

Mezi autory nominovaných staveb jsou i letos jak etablované ateliéry, tak i veřejnosti méně známí tvůrci. Hned čtyři autorské týmy, jejichž realizace porota nominovala, známe už z předchozích ročníku České ceny za architekturu jako oceněné Finalisty.

Atelier CHYBIK + KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS, Finalista ČCA 2017 s projektem Galerie nábytku, má letos hned tři želízka v ohni. Je to MANIFESTO Smíchov, Enotéka Znojmo a Vinařství Lahofer.

Atelier 111 architekti uspěl v loňském ročníku ČCA, ve kterém se stal Finalistou za realizaci Chaty u rybníka. Letos porota vybrala mezi nominované dvě jeho díla, Rodinný dům v Jinonicích a Díly Opatov.

Atelier bod architekti se letos bude ucházet o vítězství s Novou radnicí Prahy 7. Vloni přitom získal za návrh Rekonstrukce hospody se sálem v Máslovicích titul Finalista ČCA 2019, ale i Cenu Ministerstva pro místní rozvoj ČR za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží.

V minulých ročnících úspěšný ateliér je také ellement architects, který letos získal nominaci za realizaci Chatky na Sirákově. Hned v prvním ročníku ČCA přitom získal titul Finalista za Revitalizaci Gahurova prospektu ve Zlíně.

Jméno držitele Hlavní ceny i ostatních finalistů se veřejnost dozví 24. listopadu 2020 na slavnostním galavečeru ve Foru Karlín.

Více na ceskacenazaarchitekturu.cz

ZDROJ: ČESKÁ KOMORA ARCHITEKTŮ