Cyklostezky v okolí Českých Budějovic
Galerie(5)

Cyklostezky v okolí Českých Budějovic

Jihočeské krajské město České Budějovice je, pokud jde o dopravu, oříškem i pro ostříleného motoristu. A i přes hustou síť dopravy uvnitř města i na výpadovkách se mezi auty navíc objevuje také velké množství cyklistů.

Léta se proto řeší nejen, jak ulevit městu od automobilů, ale také jak zajistit cyklistům bezpečnější, klidnější a rychlejší alternativní trasy. A zatímco automobilů jako by ve městě spíše přibývalo, pro cyklisty už se podařila určitá řešení najít, dnes můžeme dokonce říci, že Českobudějovicko se stává rájem cyklistů.

Trasy cyklostezek měří desítky kilometrů, vedou z Českých Budějovic na všechny světové strany a jsou rozděleny podle obtížnosti tak, aby si výlet užili všichni. Jsou na nich různé zajímavé zastávky, například ZOO Ohrada, hrad Pořešín, cílem je i největší jihočeská zásobárna pitné vody – přehrada Římov a další. Projekty budování těchto tras byly podpořeny Regionálním operačním programem Jihozápad.

První v jižních Čechách

Ovšem první jihočeskou cyklostezkou je trasa vedoucí po levém Břehu Vltavy z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou. Byla vybudována na základě zkušeností dvou českobudějovických středoškolských učitelů – Josefa Cepáka a Pavla Marka, které získali v devadesátých letech na svých cyklistických cestách po Nizozemí. „Tenkrát jsme si říkali, že když to jde jinde, mohlo by to jít i u nás“, říká jeden ze spoluzakladatelů cyklostezky Pavel Marek a pokračuje: „Vytvořili jsme proto první nadaci s názvem Nadace pro výstavbu cyklistické stezky České Budějovice – Hluboká nad Vltavou. Cyklostezka je dlouhá 10 km, její převýšení je cca 10 metrů. V provozu je zhruba 15 let, a když jsme dělali monitoring jejího využití, zjistili jsme, že v sezóně se po ní pohybuje cca 4000 lidí denně.“ Zmíněná cyklostezka je dnes součástí trans-evropské cyklotrasy EuroVelo 7, tzv. Středoevropské trasy dlouhé 6000 km, která vede z norského North Cape na Maltu.

Cyklostezka spojující obě města je využívána nejen k cestám do práce, ale především k výletům na kolech či in-line bruslích, chodí tam na procházku i lidé s kočárky či se psy. To je spolu s hustotou provozu zdrojem určitých problémů, neboť nejsme kupříkladu ve Finsku a ohleduplnost v ČR není v kurzu, volně pobíhající psi, rychle jedoucí bruslaři a možné další nenadálé překážky mohou být nebezpečným zdrojem kolizí a zranění. Určitou alternativou je proto nyní pro cyklisty stezka vedoucí po pravém břehu Vltavy, ta ovšem není tak komfortní a najet na ni z centra města není jednoduché. Ovšem i vnitřní síť cyklostezek roste a s ní i možnosti cyklistů pohybovat se po městě bez problémů a bezpečně.

Text: Dana D. Daňková
Foto: Petr Hnilička, poskytnuté Infocentrem Hluboká nad Vltavou