Švýcarský mrakodrap ze dřeva překoná dosavadní rekordy. Bude vysoký 100 metrů

Ve švýcarském městě Winterthur poblíž Curychu vyroste během následujících let nejvyšší dřevěný mrakodrap na světě. Dřevostavba vysoká 100 metrů bude součástí obytného komplexu, který navrhli architekti z dánské kanceláře Schmidt Hammer Lassen Architects (SHL). 

Město Winterthur, ležící severovýchodně od Curychu, bylo dříve známé svým strojírenským průmyslem a výrobou lokomotiv. Dnes se město stalo progresivním místem vyššího vzdělání a kultury.

Podle autorů projektu bude výšková budova s konstrukcí z lepených dřevěných trámů v oblasti dřevostaveb milníkem. „Inovativní konstrukční systém ukáže, že dřevo je přirozenou náhradou betonu,“ uvedl Kristian Ahlmark z ateliéru SHL. „Vždycky jsme se snažili dřevo hodně využívat, a to nejen kvůli estetickým kvalitám, ale i kvůli technologickým možnostem, které se díky němu otevírají,“ dodal.

Projekt obytného komplexu nese jméno Rocket&Tigerli podle lokomotiv, které se dříve na místě vznikající stavby vyráběly. Areál se bude skládat ze čtyř budov v sevřené kompozici, v níž se mísí běžné bydlení, studentské bydlení, restaurace, obchodní prostory, sky-bar, lázně a hotel. Široká škála zařízení je navržena tak, aby aktivizovala okolí po celý den, a oživila tak zelené otevřené náměstí, které je ohraničeno čtyřmi budovami. Každá budova má svou vlastní vizuální identitu, která má pomoci vytvořit u obyvatel silný pocit sounáležitosti nejen s budovou, v níž bydlí, ale i s celou čtvrtí.

Rocket&Tigerli
Rocket&Tigerli | Zdroj: Schmidt Hammer Lassen Architects

Titul nejvyšší dřevostavby na světě aktuálně drží mrakodrap v malém norském městě Brumunddal, který je vysoký 85 metrů. Jen o metr nižší jsou výškové budovy nazývané HoHo v nové vídeňské rezidenční čtvrti Aspern Seestadt.

red