Švýcarský mrakodrap ze dřeva překoná dosavadní rekordy. Bude vysoký 100 metrů

Partneři sekce:

Ve švýcarském městě Winterthur poblíž Curychu vyroste během následujících let nejvyšší dřevěný mrakodrap na světě. Dřevostavba vysoká 100 metrů bude součástí obytného komplexu, který navrhli architekti z dánské kanceláře Schmidt Hammer Lassen Architects (SHL). 

Město Winterthur, ležící severovýchodně od Curychu, bylo dříve známé svým strojírenským průmyslem a výrobou lokomotiv. Dnes se město stalo progresivním místem vyššího vzdělání a kultury.

Rocket&Tigerli
Rocket&Tigerli
Rocket&Tigerli
Rocket&Tigerli
Rocket&Tigerli
Rocket&Tigerli

Podle autorů projektu bude výšková budova s konstrukcí z lepených dřevěných trámů v oblasti dřevostaveb milníkem. „Inovativní konstrukční systém ukáže, že dřevo je přirozenou náhradou betonu,“ uvedl Kristian Ahlmark z ateliéru SHL. „Vždycky jsme se snažili dřevo hodně využívat, a to nejen kvůli estetickým kvalitám, ale i kvůli technologickým možnostem, které se díky němu otevírají,“ dodal.

Projekt obytného komplexu nese jméno Rocket&Tigerli podle lokomotiv, které se dříve na místě vznikající stavby vyráběly. Areál se bude skládat ze čtyř budov v sevřené kompozici, v níž se mísí běžné bydlení, studentské bydlení, restaurace, obchodní prostory, sky-bar, lázně a hotel. Široká škála zařízení je navržena tak, aby aktivizovala okolí po celý den, a oživila tak zelené otevřené náměstí, které je ohraničeno čtyřmi budovami. Každá budova má svou vlastní vizuální identitu, která má pomoci vytvořit u obyvatel silný pocit sounáležitosti nejen s budovou, v níž bydlí, ale i s celou čtvrtí.

Rocket&Tigerli
Rocket&Tigerli | Zdroj: Schmidt Hammer Lassen Architects

Titul nejvyšší dřevostavby na světě aktuálně drží mrakodrap v malém norském městě Brumunddal, který je vysoký 85 metrů. Jen o metr nižší jsou výškové budovy nazývané HoHo v nové vídeňské rezidenční čtvrti Aspern Seestadt.

red