asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví
Partneři kategorie

Moderní dům vychází z původní stodoly

15.03.2016

Půdorys staré rozpadlé stodoly na zalesněném břehu Novozámeckého rybníka v obci Karasy u České Lípy se stal místem, kde vyrostl nový moderní rodinný dům.

Dům se starým sklepem

Na okouzlujícím břehu Novozámeckého rybníka, v rámci staré hospodářské usedlosti vznikl nový moderní rodinný dům. Zaujal místo po staré stáji, která byla v havarijním stavu a musela se zbourat. Respekt k původnímu místu a působivá kompozice se zachovalou stodolou a objemným obytným domem vedla k jednoznačnému řešení – navrhnout dům ve stejném objemu původní stáje. Novostavba stojí na terénním zlomu vysoko nad strmým břehem rybníka, de facto v korunách stromů. Využívá také původní sklep pod stájí, který je přístupný po schodech ze svahu.

Velkorysé spojení domu s přírodou

Dům je navržen jako zděný, ze systému porotherm 50 SI, se sedlovou střechou se skládanou střešní krytinou. Ze strany rybníka, nad srázem, v korunách stromů je dřevěná konstrukce terasy se subtilním kovovým zábradlím s výplní z nerezové sítě. Svými užšími částmi obkružuje terasa dům ze dvou stran a ve své jižní části se rozšiřuje, vznáší se k rybníku. Terasa je propojena s interiérem skrze velká hliníková okna. Jedinečné přírodní místo je tak maximálně využito; výstavbou terasy se dosáhlo dalších krásných výhledů na hladinu rybníka a okolní přírodu.

Interiér v příjemných teplých barvách

Hlavnímu obytnému prostoru dominuje trámová konstrukce stropu, která se propisuje dřevěnými sloupy mezi knihovnu. Knihovna odděluje ložnici a obývací prostor a nahrazuje tak tradiční příčku. Její zemitý odstín ladí s dlažbou. Celý interiér pak výrazně oživuje sněhově bílá kuchyně. Nádherné výhledy z oken jsou jako krásná velkoformátová plátna, které příroda neustále proměňuje. V přízemí rodinného domu jsou veškeré obytné místnosti; tady bydlí majitelé. Když přijedou děti s vnoučaty, využívají se pro ně připravené ložnice v podkroví s vlastní koupelnou.

Zahrádky u České Lípy – Karasy
Architekt: stempel & tesar architekti – Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
Projekt a výstavba: 2010–13
Pozemek: 2062 m2
Zastavěná plocha: 112,6 m2
Užitná plocha: 198 m2
Celkový objem: 867 m3

Alena Gembalová
Foto: FOTES

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Jiří Kalvach
Co naplat, nevím kde se vzal ten naivní styl zrušit přesah střešní roviny přes líc obvodové stěny. Každý moudrý člověk ví, že chrání před vlivem počasí. A navíc je to hezké. Jenže dnes takto jako zde navrhuje kdekterý architekt, ale naštěstí ne všichni. Uživatelsky přívětivý dům a nápaditý interiér svědči o kreativitě navrhovatelů. Ale to technické řešení - pánové, on vás to všem čas ukáže, jak to nebyl vůbec dobrý nápad. Navíc to trochu připomíná prostoduchost stodoly. Tam také o krásu nikdy nešlo.
Odpovědět | 18.03.2016, 07:43

Další z Jaga Media