The Air – vzdušný zámek na skalním ostrohu nad mořem

The Air, žádný jiný výraz by do té míry přesně nevyjadřoval podstatu jednoho z nejnovějších projektů ukrajinského architektonického studia Yakusha Design Chata navržená na skalnaté pobřeží Atlantiku je jako stvořená pro milovníky bouřlivých vln i romantických výhledů na moře.

Dům je charakterizován velkoryse prosklenou konstrukcí, jednoduchým půdorysem a dokonale minimalistickým konceptem projektu i realizace. Skleněné stěny otevřené v rádiu 270 stupňů dodávají domu zvenku křehkost, lehkost a v určitém odhledu vyvolávají dojem imaginární architektury.

Jako pobřežní maják

Stavba je umístěna na relativně subtilním, ale dostatečně pevném a stabilním pilíři a zajištěna základy z recyklovaného betonu. Zvenku je pilíř jakoby vsazen do skalního masivu, zvnitřku dělí prostor pouze nenásilně a obyvatelům se nabízí nerušené výhledy na hladinu oceánu a vlny rozbíjející se o pobřeží.

„Tento projekt byl vyvinut jako rekreační dům pro surfistu, kterému není cizí konfrontace s mocným přírodním prvkem – vzduchem. Jako archetyp této kabiny nám posloužil starobylý maják, neochvějně stojící na samém okraji země, jenž označoval bezpečný průjezd pro lodě,“ říká o stavbě autorka projektu Victoria Yakusha, zakladatelka ateliéru Yakusha Design.

Podlahová plocha domu je pouhých 48 m², nicméně disponuje základním vybavením pro pohodlný pobyt i relaxaci nejen osamělému mořskému vlkovi, ale i dvojici či menší skupině přátel.

Dispozice sestává z funkčních zón – obývací část, kuchyně, ložnice a koupelna, vzájemně na sebe navazujících a kvůli úspoře místa a zachování vzdušnosti interiéru oddělených spíše opticky. Ladění interiéru do teple béžových tónů propůjčuje chatě domáckou útulnost nezávisle na počasí a „náladě“ oceánu za okny (stěnami).

Dominantou vnitřního prostoru a dílčí zábranou je pilíř, na němž je dům ukotven. Není však jen funkčním prvkem, ale také estetickou součástí celé stavby zvenku i uvnitř.

Z hlediska designu jde o kombinaci moderního stylu s geometrickými tvary a živým primitivním designem: rovné čáry, zaoblené formy pohovek, kulaté lampy, přiznané slaměné panely jako povrch stěny, hrubě zpracovaná kulatina, keramická výzdoba, nízké jídelní židle.

Veškerý nábytek je na zemi, aby nedošlo k zakrývání neustále se měnícího výhledu. Ochrana soukromí v koupelně je zachována použitím speciálního skla s úpravou průhlednosti, pokud jde o celý dům, proti nežádoucím pohledům zvenčí a proti slunci je chráněn integrovaným systémem látkových rolet po celém obvodu.

Inženýrské sítě jsou vedeny v centrálním stěně a v podlaze, v jejím výklenku je skryto také veškeré zařízení (elektrické a elektroinstalační skříně a bojler).

The Air
The Air | Source: Serhiy Chornousov

O studiu

„Věříme v autentičnost a čestný design, v čisté a emotivní interiéry. Inspirovali jsme se naší rodnou zemí, přírodními nedokonalostmi a tradicemi řemesel. Každý projekt, kterého se dotkneme, je naplněn životem. Chcete-li vidět, cítit, slyšet, dotýkat se a ochutnávat design – nechte k sobě vstoupit živoucí myšlenky.“ Yakusha Design je multidisciplinární studio živého designu založené architektkou a designérkou Victorií Yakushou v roce 2006 v Kyjevě.

THE AIR

Návrh: 2020
Status: Nerealizovaný návrh
Rozloha: 48 m2
Místo: Portugalsko, pobřeží Atlantiku
Hlavní architekt: Victoria Yakusha
Vizualizace: Serhiy Chornousov

TEXT: Daniela Bartošová