asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví
Partneři kategorie

Plavecký stadion v Českých Budějovicích

28.01.2014

Plavecký stadion v Českých Budějovicích je nedílnou součástí města již více než 40 let. Jde o jednu z pozoruhodných staveb české architektonické kultury 20. století. Jeho konstrukce a oblé tvary působí v přírodním prostředí udržovaného městského parku na břehu Vltavy přirozeně a harmonicky.

Plán vybudovat v Českých Budějovicích krytou plovárnu vznikl v druhé polovině 50. let, v roce 1958 byla pro tento záměr vyhlášena veřejná architektonická soutěž, z níž vítězně vzešel návrh Ing. arch. Bohumila Böhma, který pracoval v českobudějovickém Stavoprojektu, svou tvorbou však v budoucnu přesáhl výrazně regionální význam. Komise ocenila nejen po architektonické stránce progresivní návrh, dalším z rozhodujících atributů byla citlivá kompozice hmoty stadiónu do pohledově velmi exponovaného území města - do parku na samém okraji historického jádra u řeky Vltavy.

Unikátní architektonické řešení

Vlastní stavba započala v roce 1965 a trvala šest let, plavecký stadion byl otevřen v roce 1971. Areál s velkým padesátimetrovým, menším dětským a skokanským bazénem, tribunou pro 700 diváků, saunami, bufetem a vanovými lázněmi za 28 mil. Kč se stal pýchou města, neboť v té době šlo o unikátní architektonické řešení nejen u nás, ale i ve střední Evropě. Jeho jedinečnost tkvěla především v lanovém zavěšení střechy ve tvaru hyperbolického paraboloidu. Stavba byla vyprojektována pouhých pět let po celosvětově prvním použití konstrukce tohoto typu v USA.

Zdařilá rekonstrukce

V roce 1995, po čtvrtstoletí nepřetržitého provozu, byla zahájena rekonstrukce plaveckého stadiónu s tím, že bude v maximální míře zachováno původní, i v dnešní době originální architektonické řešení. Nákladem 183 mil. Kč vznikl komfortní areál s rozšířenými doprovodnými službami a moderním zázemím, zcela nově byl vybudován krytý tobogán v délce 69 m. Investorem přestavby a modernizace objektu bylo město České Budějovice, plovárna byla znovu uvedena do provozu v říjnu 1998.Vizitka:
Ing. arch. Bohumil Böhm se narodil 1. 2. 1926 v Českém Krumlově, studium architektury absolvoval v roce 1952 na ČVUT Praha. Po ukončení studia nastoupil do Stavoprojektu České Budějovice. Mezi jeho významné stavby patří kromě Plaveckého stadionu v Českých Budějovicích také Kino Družba (dnešní Kino Luna) v Českém Krumlově a takzvaný Kolektivní dům v jihočeském krajském městě s bytovými jednotkami, kinem, restaurací a kavárnou, který se nachází na rozhraní původní městské zástavby a předměstí.Text a foto: Dana D. Daňková

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Jan Verber
Krásná stavba a krásné fotky!!!
Odpovědět | 19.11.2014, 09:51
Ing, arch. Václav Novák
O zdařilé rekonstrukci, jak píšete, nemůže být řeč (bohužel), podstatná změna k horšímu je totiž zcela nevysvětlitelný neopodstatněný kýčovitý předsazený vstup s formálním rádoby hravým oblým tvarem bez hlubšího smyslu (oproti preciznímu a z konstrukce vycházejícího tvaru hlavní haly) , přitom původní vstup byl výrazově důstojný a decentní, nový vstup tak působí v kompozici budovy rušivě a lacině a kazí celkový dojem. Plovárnu znám, žiji v ČB.
Odpovědět | 29.01.2014, 10:56
Dalimil Čajan
Ano, možná máte pravdu, ale nemyslím si, že je fér odsoudit proto celou rekonstrukci. Vzhledem k poměrům v tomto státě mohl být bazén také zbourán. Děkuji za článek.
Odpovědět | 01.02.2014, 17:06

Další z Jaga Media