Rodinný dům nabízí energeticky úsporné a pohodlné bydlení
Galerie(12)

Rodinný dům nabízí energeticky úsporné a pohodlné bydlení

Nakolik je tento dům na první pohled navenek jednoduchý ve svých tvarech, o to více nabízí při pohledu podrobnějším. Pod „kůží“, v tomto případě dřevěnou fasádou, skrývá přímé linie, jemné barevné ladění, světlo a vzdušnost. Prostě dokonalost…

Dům v této podobě je vyjádřením důsledné spolupráce investora s architekty, konkrétně s Jánem Stempelem a Janem Jakubem Tesařem. „Naše úvodní schůzky s klienty končí zadáním „domácího úkolu“ – investoři musí vždy pečlivě sepsat svá přání a požadavky,“ vysvětlují architekti. „ A „každý zvlášť a neopisovat“ je z naší strany další podmínka. Jen tak dosáhneme kvalitní zpětné vazby bez partnerské cenzury nebo autocenzury. Tady se zadání lišilo pouze nároky na počet pokojíků pro děti, které měly sloužit v podstatě jen k přespání.“

Přednosti betonový tvárnic

Práce na studii trvala asi dva měsíce, poté mohla realizace stavby začít. Výhodou byl jednoduchý, rovinatý pozemek a jeho příznivá orientace, určující pak požadavek investora na jednopodlažní bezbariérové řešení. Stavbu celkově neprovázely žádné komplikace – i proto, že autoři návrhu věnovali studii a projektu potřebnou péči.

Foto: FOTES

Stavebním materiálem jsou pohledové betonové tvárnice. Stěny a strop z přiznaného betonu a betonových tvárnic v interiéru nabízí skvělé neutrální pozadí pro zásadní barevný akcent – sytě žlutý vestavný nábytek a kuchyňský kout. Venkovní plášť tvoří na černo mořený dřevěný obklad.

Foto: FOTES

Komfort dokonalosti

Rodinný dům nabízí energeticky úsporné a pohodlné bydlení. Jednoduchý kvádrovitý objem domu je zvýrazněn zapuštěnou terasou na jižní straně. Tento prvek nejenže nabízí kryté posezení v zahradě, ale současně zvyšuje pobytovou pohodu za teplých letních měsíců. V zimním období pak mají jednotlivé pokoje díky své orientaci k jihu pozitivní tepelné zisky. Ze všech obytných místností lze francouzskými okny přímo vstoupit na zahradu.

Foto: FOTES

Vnitřní uspořádání domu je řešeno v současnosti obvyklým způsobem – denní život se odehrává v obytném prostoru s obývacím pokojem a kuchyní, praktickým řešením je spíž.

Foto: FOTES

Dětské pokoje i ložnice rodičů mají k dispozici šatnu a koupelnu, jedna ložnice je určena pro návštěvy. Dům je vybaven rekuperací a infra panely, vnější stínění je zajištěno zapuštěním oken, nebylo proto třeba instalovat žaluzie.

Foto: FOTES

Názor architektů

Surové materiály a moderní vybavení dodávají stavbě osobitý charakter, který s kontrastní žlutou barvou vestavného nábytku a kuchyně vůbec nepůsobí industriálně, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je to jednoduchý, kompaktní a dobře fungující dům, takový, o jaké se v naší tvorbě snažíme.

Technické údaje:

Místo: Unhošť
Architekt: Stempel & Tesar architekti – Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
Klient: soukromá osoba
Projekt a výstavba: 2011-2014
Pozemek: 789 m2
Zastavěná plocha: 230 m2
Užitná plocha: 170 m2

Text: Daniela Bartošová
Foto: FOTES