Venkovský rodinný dům
Galerie(30)

Venkovský rodinný dům

Blízko hranic s Německem na severu České republiky se nachází hezké malé městečko Velký Šenov. Právě v prostředí malebné krajiny vyrostl dům, který v sobě spojuje tradiční a novodobé prvky a vytváří tak příjemné a pohodlné prostředí na rodinný život na hranici města a venkova.

Objekt pochází z dílny architektonického studia RG architects studio, autor Radomír Grafek na projektu spolupracoval se Zdeňkem Navrátilem.

Venkovský dům s křížovým půdorysem zaujme na první pohled. Jednou z obrovských výhod lokality je pozemek, z něhož se nabízejí nádherné výhledy do okolních Lužických hor. Díky umístění stavby mají majitelé možnost žít život ve městě, který však oplývá výhodami života na venkově. Nádherný kraj je výborným prostředím na zdravou výchovu potomků. Křížová podstata domu se tahá ve dvou směrech: sever – jih a západ – východ. Vstup na pozemek je umístěn od severu, zde najdeme i dvojgaráž a kamennou přístupovou cestu.

Přáním majitelů bylo co největší a nejpřirozenější propojení interiéru a exteriéru, přírody a interního koloběhu života ve stavbě. Dům je tedy rozdělený na několik funkčních celků, do nichž spadají i externí obývací prostory. Po vstupu do domu najdeme směrem na západ (vpravo) část obsahující kuchyň a jídelnu, směrem na východ (vlevo) vládne prostoru pracovna.

Když pokračujeme směrem dál do domu, najdeme střed, v němž se všechny části protínají, dále na jih se před námi otevírá hlavní obývací prostor následovaný terasou s vnějším krbem, která je zastřešená a vede přímo na trávník.

Kromě těchto místností v přízemí najdeme ještě koupelnu s toaletou, technickou místnost, spíž, prádelnu a schodiště vedoucí na nadzemní podlaží. To má podobu útulného podkroví, skrývá vstupní halu, ložnici rodičů se šatníkem, koupelnu, toaletu a tři pokoje.

Nepřehlédnete
MODERNÍ DŮM VYCHÁZÍ Z TVAROSLOVÍ VENKOVSKÝCH DOMŮ

Materiálově se stavba opírá o spolehlivou kombinaci dřeva, skla a kamene, která je přítomná jak v exteriéru, tak i v interiéru. Exteriér navíc doplňují čisté bílé fasády ladící se šedou sedlovou střechou s 50° sklonem, která je tvořena titanzinkovým falcovaným plechem. Moderní interiérový design příjemně koresponduje s tradičním zevnějškem venkovského domu. Jednoduchá minimalistická řešení, rovné linie, černobílá barevná kombinatorika doplněná elegantním teakovým dřevem, kůží, přírodními tkaninami a kamenem tvoří ucelený prostor, který se vyznačuje pohodlností a útulností na jedné straně, a zároveň noblesou, estetičností a nadčasovým designem na straně druhé.

Nepřehlédnete
MODERNÍ DŮM VYCHÁZÍ Z PŮVODNÍ STODOLY

O ateliéru

Projektantský ateliér RG architects studio se v roce 2013 zformoval v podobě volného pokračování původního RG projektu, který pod vedením Radomíra Grafka fungoval už od roku 1995, kdy ho založil spolu se Zdeňkem Navrátilem. Ateliér se zaměřuje na jednoduchou a funkční architekturu, jejímiž hlavními znaky jsou čistota, rovnováha a využití světla. Autoři se snaží o plodný dialog s investory, přičemž přihlížejí k osobitosti každé jedné lokality a vypracování projektu do nejmenších detailů tak, aby výsledkem jejich společného úsilí byla stavba, která slouží klientovi podle jeho představ a požadavků. V současnosti má ateliér na kontě mnohé realizace, projekty a rekonstrukce různých druhů staveb, mezi něž řadíme například rodinné domy, bytové domy, stavby občanské vybavenosti a kromě toho i design jejich interiérů.

Nepřehlédnete
DŮM PRO KRÁSNÉ ČASY

Přehled

Lokalita: Velký Šenov, Česká republika
Autor: Radomír Grafek, RG architects studio
Spolupráce: Zdeněk Navrátil
Rok studie: 2004
Projekt: 2005
Realizace: 2005–2006
Zastavěná plocha: 307,3 m²
Užitková plocha: 360 m²
Plocha pozemku: 14 110 m²

Více zajímavých realizací najdete v sekci Rodinné domy

Text: Anna Martausová ve spolupráci s Radomírem Grafkem
Foto: RG architects studio