Partneři sekce:
  • XELLA

Starý mlýn přeměnili v útulné víkendové sídlo

Starý mlýn přeměnili v útulné víkendové sídlo

Stavby, které původně sloužily určitému účelu a dnes chátrají, protože jejich původní funkce zanikla, najdeme po celém světě. Staré sýpky, stodoly, hospodářské budovy, prádelny, strojovny, továrny, pastýřské chatky, příbytky rybářů či horníků nebo mlýny. Mnohé z nich bohužel chátrají nadále. 

Optimističtější osud postihl starodávný mlýn z 19. století, který je situován v srdci přírody a přináleží k němu tříarový pozemek. Kdysi plně funkční mlýn se nachází na předměstí malého městečka Corwen, které leží v severním Walesu.

Útulné víkendové sídlo - 1a

Dům je nazvaný podle své původní funkce – The Berwyn Mill. Ačkoli je plně zrekonstruovaný, architekti ze studia DMD Group se rozhodli ponechat místu jeho šarm a zachovat určité původní rysy stavby. Proto zde najdeme kamenné základy a pozůstatky kamenných příček, stejně jako původní trámy či zrenovované masivní dveře s kováními.

Stavba působí na první pohled jako tradiční kamenný dům, který má za sebou bohatou historii. Pozemek kolem domu je upravený štěrkem, dřevní drtí, rostlinstvem a v určitých částech je zpevněný betonem a kameny.

Útulné víkendové sídlo - 2

Pozemek je skutečně okouzlující – mlýn obklopuje smíšený les i vodní tok, který v okolí vytváří kaskádovité vinutí připomínající malé vodopády. Interiér koresponduje s tradiční povahou exteriéru, hlavně co se týká materiálového řešení.

Hlavní slovo ve vnitřním prostoru má dřevo, ať už ve formě podlah, dveří, odhalených trámů, schodů, okenních obestaveb, či masivního nábytku v jídelně, obýváku a v ložnicích.

Po dřevě vede kámen, přičemž tuto nádhernou naturální kombinaci doplňují bílé stěny a přírodní materiály (textilie v ložnicích či na sedací soupravě). Díky velkoformátovému zasklení v přízemí a prostorným oknům v podlaží je interiér efektivně prosvětlen přirozeným světlem.

Útulné víkendové sídlo - 21

Navzdory skromnému zařízení (máme na mysli objem, ne kvalitu zařízení) dům nepůsobí stroze ani nevlídně. Právě naopak – výběr materiálů a interiérový design udělaly své – příbytek vítá útulnou atmosférou a přímo pozývá na trávení příjemných chvil v kruhu blízkých.

Útulné víkendové sídlo - 12

Projekt je příkladem toho, že i starý opuštěný mlýn je možné zrekonstruovat do takové podoby, aby nepůsobil vzhledem na okolí rušivě či extravagantně a zároveň splňoval požadavky na komfortní pobyt a relaxační místo pro obyvatele.

Nepřehlédněte: Kouzelná rekonstrukce hornického domu, který se nalézal v havarijním stavu

Při podobné rekonstrukci, v rámci níž je zachována podstatná část stavby, se může podařit vytvořit skutečně okouzlující architektonický vizuál, přičemž obnova splňuje nejen ekonomický požadavek (není potřebná nová stavba, ušetří se materiál i práce), ale bere se do úvahy i historicko-ekologický aspekt (zachování charakteristik prostředí, místní architektury a určitá „recyklace“ chátrající stavby, která časem ztratila svou funkci, přetvoření na novou funkci).

Útulné víkendové sídlo - 20

Text: Anna Martausová
Foto: McCartneys
Zdroj: homedsgn.com