Modulové domy - 2. část
Galerie(6)

Modulové domy – 2. část

Ve výchozím dělení rozlišujeme modulové domy se základním kovovým rámem a opláštěnými stěnami, vyplněnými tepelnou izolací, a dále masivní moduly z odlehčeného betonu.

Moduly, jejichž základem je ocelový rám, jsou z minulosti známé jako nepříliš vzhledné stavební buňky. Rám plnil funkci pevnostního i ochranného prvku, protože buňky byly často transportovány z místa na místo a musely odolávat poměrně velkému namáhání. Dnes si rám zachovává především funkci konstrukční, není nutné ho dimenzovat na vysokou zátěž při častém převážení, může proto být subtilnější a tudíž skrytý. Pokud je rám v konstrukci přiznán, pak obvykle pouze záměrně. Moduly z odlehčeného betonu jsou vyrobeny z jednotlivých panelů stěn, podlahy a stropu.


V obou případech bez ohledu na materiál a konstrukci jsou pak samostatnými moduly jednotlivé místnosti domu, ale mohou tak být zhotoveny dokonce i kuchyně, koupelny či technická místnost včetně rozvodů sítí, elektroinstalací, a podle přání zákazníka i sanity, obkladů či kuchyňské linky – to vše je možné vybrat při objednávce domu podle vlastních představ, vyřešeno je samozřejmě i připojení na inženýrské sítě na parcele. Vytápění závisí, tak jako u ostatních staveb, na místních možnostech (například na plynofikaci obce) a požadavcích klienta.


V oblasti používaných materiálů a tepelně-izolačních vlastností splňují modulové stavby současné standardní, případně nadstandardní parametry nízkoenergetických či pasivních budov. Moduly využívané zpočátku především pro průmyslové stavby, sklady, obchody a podobně, pomalu nacházejí své místo i v oblasti rodinných domů, jejich předností je rychlost výstavby, moduly lze různě skládat vedle sebe a dokonce i na sebe, stavby proto mohou mít vzhled tradiční, ale i zcela ojedinělé designové budovy. Výhodou je i možnost rozšíření, případně zmenšení domu v budoucnu podle potřeb obyvatel, stačí přidat či ubrat moduly. Pokud jde o vybavení, použité materiály a komfort, má zákazník na výběr širokou škálu variant.

Ovšem i v tomto oboru platí, že je nutné vybrat kvalitní firmu, nejlépe prvovýrobce, s prověřenými realizacemi. Kvalitu modulů dokládá například i skutečnost, že jsou z nich realizovány velmi často mateřské školy, jejichž parametry a vybavení jsou určeny přísnými normami a předpisy.


Text: Dana D. Daňková
Foto: Cubespace, KOMA MODULAR CONSTRUCTION s.r.o, PROSTR trading, s.r.o.