Švédský příklad: Inteligentní dům s nulovou spotřebou
Galerie(7)

Švédský příklad: Inteligentní dům s nulovou spotřebou

Ve Švédsku byl představen koncept domu nazvaný Plus Energy House, který má být nejen nízkoenergetický, ale dokonce energeticky a ekologicky pozitivní. První dům podle tohoto konceptu vyrostl ve švédském Ronneby, během příštího roku by měl být dokončen další dům v Angelholmu.

Před několika lety dokonce i ve Švédsku jen málokdo znal termíny jako „pasivní dům“ nebo „energeticky pozitivní dům“. Ceny energií tehdy ještě nedosahovaly závratných výšek a povědomí o inteligentním energeticky úsporném bydlení jen zvolna zapouštělo kořeny. Dnes je tomu jinak. Proto se stále více objevují inovace, které snižují energetickou náročnost staveb až na minimum a některé stavby mohou dokonce vytvářet energii přebytkovou.

„Na konceptu inteligentního energeticky pozitivního domu jsme s vývojáři pracovali od roku 2006,“ říká Magnus Norström, jeden z osmi spoluvlastníků firmy Energibo, která vloni uspořádala prohlídku prvního vzorového pozitivního domu, který byl postaven podle ekologicky šetrného konceptu. „Naším cílem bylo vytvořit dům, který splňuje pět klíčových kritérií: minimální spotřebu energie, nebo dokonce vytváření jejího přebytku, nulovou údržbu, maximální využití inteligentních automatických řešení a nejnovějších technologií, musí poskytovat vysokou úroveň zabezpečení a samozřejmě využívat 100% organické materiály, které odpovídají podmínkám udržitelnosti životního prostředí.“

nízkoenergetický dům,energie,dům nízkoenergetický dům,energie,dům,větrání

„Koupě domu není jako výběr domácích spotřebičů, je to investice, která by měla obstát mnohem delší dobu. Moderní dům by měl od majitelů vyžadovat minimální náklady na energické a uživatelské potřeby, tak aby obstál i několik generací,“ říká Magnus Norström, z firmy Energibo.

Koncept energeticky pozitivního domu vychází z certifikovaného německého stavebního systému základů a skeletu, který minimalizuje tepelné ztráty obvodovým pláštěm budovy. Vysoce efektivní způsob větrání, solární články a inovační technologie akumulátorového vytápění pak zvyšují vnitřní pohodlí a tvoří druhou klíčovou součást konceptu.

nízkoenergetický dům,energie,dům,větrání nízkoenergetický dům,energie,dům,ocel,okap

nízkoenergetický dům,energie,dům,větráníFunkční vzduchotechnika je základ spokojeného bydlení
Vzhledem k tomu, že pasivní a energeticky pozitivní domy jsou založeny na prakticky vzduchotěsném, dobře izolovaném opláštění, je nesmírně důležité, aby fungoval bez problémů systém ventilace. „Čerstvý venkovní vzduch je veden podzemním registrem (v zemi uložené potrubí, kde dochází k ohřevu nebo chlazení vzduchu v závislosti na zimním nebo letním období),“ popisuje Bo Broberg z Energiforum speciální vnitřní vzduchotechnický systém. „Díky tomu dům disponuje teplejším vstupním čerstvým vzduchem v zimním období a chladnějším v létě. Vzduch poté vstupuje do FTX jednotky s tepelným čerpadlem a rotačním výměníkem tepla, který dále zvyšuje jeho teplotu. Ze sběrného boxu se šesti klapkami, je vzduch rozváděn dále do místností pomocí vzduchotechnického systému.

Každý pokoj je vybaven nově vyvinutým JAD difuzérem, který přivádí do každé místnosti čerstvý vzduch o požadované teplotě. „Difuzor vyfukuje vzduch směrem dolů podél zdi, ohřívá, chladí a poskytuje čerstvý vzduch,“ pokračuje Bo Broberg. „Lari-Ake Mattsson z firmy Lindab nám předem pomohl otestovat funkčnost a spolehlivost difuzérů pro specifické prostředí energeticky pozitivního domu. Každý pokoj je vybaven senzory pro teplotu a CO2, které automaticky regulují průtok čerstvého vzduchu.“

Aktivní a pasivní solární kolektory s tepelným výměníkem, společně s nádrží Fueltech, pak zajišťují vytápění domu.

(kk)

Místo: Ronneby,Švédsko
Stavba: Plus Energy House (energeticky pozitivní dům)
Dodavatel: Lindab, okapový systémy Lindab Rainline, falcovaná krytina Lindab Seamline, Vzduchotecnický systém Lindab Safe
Investor: Energibo Svenska AB

Foto: Energibo

–>–>