Bydlení na okraji Prahy v souladu s přírodou

cz PREFA RD Zelenec 2
Zdroj: I. Románek, PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.

Dům, který se nachází za hranicemi Prahy, je prototypem moderního bydlení dnešní doby – v přírodě a s přírodními materiály.

Majitelé domu se při výstavbě rozhodli pouze pro přírodní materiály. Tvarové i půdorysné řešení domu je velmi jednoduché a přitom zajímavé – jsou to do sebe vetknuté dva objekty. Hlavní objekt je otočený směrem do ulice, je dvoupodlažní a má sedlovou střechou. Na něj navazuje jednopodlažní objekt s plochou střechou, který vybíhá do zahrady a uzavírá mohutné atrium.

Jaké byly požadavky na funkci domu, vysvětluje sám majitel: „Velký důraz jsme kladli na maximální průnik přírodního světla do interiéru domu, přírodní materiály a chtěli jsme také, aby dům působil útulně. Naším požadavkem bylo, aby dům nabídl dostatek klidového prostoru i společenských ploch pro setkávání členů rodiny. Propojený je proto obývací prostor s kuchyní domu, většina domu je řešená bezbariérově a do jednotlivých místností se můžete dostat jak z interiéru domu, tak i ze zahrady. Naší vizí bylo také postavit dům optimální velikosti, abychom se v něm s ženou nehledali, až děti odrostou. Tomu všemu předcházela dlouhá diskuze s architektem, panem Ing. Arch. Michalem Kuncem, který našim představám o bydlení a fungování naší rodiny naslouchal. Doslova bych řekl, že dům byl tvořený systémem zevnitř ven. Exteriér domu se na vytvořený interiér propsal přirozenou cestou.“

Zcela nekonvenčně je řešený obvodový plášť domu. Masivní prosklené plochy jsou ve fasádě doplněny obkladem z exotických dřevin a lamelami z hliníku Prefa Siding v P.10 antracitové barvě, které navazují na krytinu Prefalz.

cz PREFA RD Zelenec 9
Source: I. Románek, PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.

Co byl důvod pro použití hliníkových systémů PREFA na střechu a část fasády? „Věděli jsme, že podle územního plánu musí mít náš dům sedlovou střechu. Z řady vizualizací předložených architektem se nám hliníková střecha v kombinaci s navazujícími úseky fasády velmi líbila. Zajímavostí je, že architekt trval na stejné šíři střešní krytiny Prefalz a fasádních lamel Prefa Siding, což vytvořilo zajímavé vizuální propojení střechy a fasády domu. Barevné provedení střechy i fasádních hliníkových lamel Siding i střešní krytiny Prefalz jsme pak zvolili v antracitové barvě, jejíž odstín odpovídá barvě rámů oken a žaluzií. Hliník navíc velmi vhodně doplňoval i dřevěný obklad z kanadského cedru.“

Spokojenost s výslednou prací tedy je. „Dům se povedl a spojení všech materiálů velmi dobře funguje. Dům působí velmi lehce. Střecha Prefa dennodenně prokazuje svou kvalitu a trvanlivost. V zimě sníh ze střechy lehce sklouzne a v létě střecha velmi dobře odolává silným větrům i přívalovým dešťům. Zkrátka, máme s těmito materiály výborné zkušenosti. Se ženou máme rádi hory a nyní dokonce zvažujeme, že bychom menší dům podobného charakteru postavili i tam,“ konstatuje majitel domu.

cz PREFA RD Zelenec 7
Source: I. Románek, PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.

Text a foto: I. Románek, PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.

ZDROJ: PR článek společnosti PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.