Loftové bydlení v bývalém pivovaru

Rekonstrukce prostor ať již k jakémukoli účelu má svá pozitiva. Není třeba zabírat další půdu, je možné získat kanceláře či byty v užším centru městských aglomerací, akční rádius obyvatel v nich žijících či pracujících je tedy mnohem akčnější, než v případě sídla na okraji města. Navíc je vybudovat velmi zajímavé prostory ve stavbách s historií, atmosférou, kterou neztratí a při citlivém přebudování k novým účelům si ji zachovají i nadále.

Každý takový prostor je originálem s neobyčejnou a neopakovatelnou přidanou hodnotou, odvíjející se od původního účelu použití dané stavby.

Loft with Love navržený architektonickým studiem CMCa, se nachází v průmyslové budově, která pamatuje vaření piva a vše, co s tím souvisí, konkrétně v Prvním Měšťanském Pivovaru v pražských Holešovicích. Dříve zde kvasilo pivo a skladovaly se pivovarské sudy.

Nový život pro pivovar

V celém rekonstruovaném objektu bylo navrženo celkem čtyřicet loftových jednotek. Polovinu z nich tvoří skutečné průmyslové lofty v původních skladových kójích, dalších šest bytů vzniklo přebudováním přední části budovy a čtrnáct bytových jednotek je umístěno v nové nástavbě situované do prostoru náměstí.

loftové bydlení v holešovickém pivovaru 17

„Rekonstrukce areálu proběhla v roce 2008,“ vysvětluje Vít Máslo, spoluautor projektu. „Po deseti letech jsme se na stejné místo vrátili znovu s realizací interiéru jednoho z loftů v původních pivovarských skladech. Skvělý klient, skvělá práce. Místo dalo svou původní dispozicí podnět k originálnímu pojetí designu otevřeného a zároveň introspektivního prostoru pro kreativní a moderní způsob bydlení v industriálním duchu.“

Industriální charakter interiéru podtrhuje cihlová zeď bez omítky, ocelové schodiště, ocelová knihovna, betonová podlaha, černý strop a v neposlední řadě třeba i strohá svítidla v čistém stylu. Obytný prostor má výšku šest metrů. Vstup do loftu vede přes atrium umožňující venkovní posezení, další terasa je stejně tak i u obývacího pokoje.

loftové bydlení v holešovickém pivovaru 15

Názor architektů:
Snahou bylo zachovat původní industriální charakter stavby a vytvořit prostor pro moderní bydlení s vysokým komfortem. Použité materiály ponecháváme ve svém surovém stavu a s přiznanou strukturou. Betonová podlaha nemá dilatace a je ponechána přirozenému popraskání. Elektrické rozvody s černými koncovými prvky vedou po povrchu cihlové zdi.

loftové bydlení v holešovickém pivovaru 12

Produkty
Mobiliář: Konsepti,- B&B, Stockist -Hay
Atypický nábytek: Alnus s.r.o. – kuchyň /skříně, Lugi – jídelní stůl
Atypický nábytek – zámečnické práce: Glut s.r.o.
Osvětlení: Delta light, Light works, Flos
Sanita/obklady: Elite bath – Cielo, Laufen – Kartell, Hans Grohe.

Nenechte si ujít: Loftové bydlení aktivního muže

Základní údaje:
Architekt: CMC architects, a.s.
Autoři: Akad. arch. Vít Máslo, Dipl. arch. David R. Chisholm, www.cmca.cz
Spolupráce: Ing. arch. Evžen Dub, Ing. arch. Gabriela Sekyrová, Ing. arch. Nela Niederle
Klient: soukromá osoba
Podlahová plocha: 120 m2
Projekt: CMC architects, a.s. – 2018
Realizace: říjen 2018 – červen 2019
Dodavatel stavby: CMC architects, MG-MONT s.r.o.
Fotografie: Boys Play Nice / www.boysplaynice.com
Text: Daniela Bartošová