Tři sruby pod jednou střechou
Galerie(24)

Tři sruby pod jednou střechou

Krásné prostředí u jezera Femunden poskytlo důvod na obnovu dvou původních malých srubů, jakož i na další přístavbu. Nejen společné zastřešení spojilo všechny tři části dohromady – tři sruby sjednotil jeden jasný architektonický záměr. 

Hlavní myšlenkou projektu byla snaha přirozeně navázat na tradiční způsob výstavby. Moderní dostavba se v tomto duchu podařila, přirozeně respektuje a navazuje na původní objekty a harmonicky zapadá do okolí. Soubor staveb se nachází na hranici Národního parku Fermundsmarka a kromě výhledu na jezero projekt počítal i se sousedstvím divoké přírody.

Zachovali stoletý srub

Přáním klienta bylo, aby se původní dva objekty zachovaly a obohatily o potřebné základní funkce. Jelikož podlahová plocha obou srubů dohromady nepřesahovala 30 m2, doplnila se nová dřevěná stavba. Je opět samostatně stojící, ale zároveň součástí jednoho celku. Moderní dostavba využívá stejný konstrukční systém jako sousedící objekty, což je zajímavé hlavně z toho důvodu, že jeden ze srubů má více než sto let. Jednoduchý až surový výraz stavební tradice se přetransformoval a promítl do současné doby v podobě čistých a nekomplikovaných detailů bez zbytečných dekorací. Jako příklad lze uvést rámy oken zalícované s nosnou stěnou bez parapetu, což je nejčerstvější designová novinka ve výrobě oken.

Originální řešení, jak spojit tři sruby

V projektu jsou všechny tři objekty umístěny na jedné platformě, zastřešené tak, aby byl meziprostor uprostřed chráněn před povětrnostními vlivy a umožňoval bezproblémový přesun mezi interiéry. Úroveň podlahy se díky platformě zvýšila v porovnání s okolním terénem až o 50 cm, aby nekultivovaná zeleň mohla sahat až po verandu. Nadzvednutím pomocí ocelových nosníků tak skupina objektů není utopená v travnatém porostu, ale jako by na něm plavala.

Zastřešení tvoří střídavě plochy z vlnitého plechu a průsvitného vlnitého materiálu. Průsvitné části prosvětlují plochu mezi objekty i interiér samotný a umožňují průchod světla i přes okna a dveře orientované do krytého prostoru. Původní jednopokojové sruby jsou spojeny s hlavní částí jen zastřešením, mají pouze doplňkové využití, slouží jako pokoj pro hosty a místnost na skladování.

Moderní dřevostavba

Nový objem srubové dřevostavby poskytuje uživatelům zázemí ve dvou křídlech. Část obsahující obývací prostor, kuchyň a ložnici směřuje půdorysně kolmo na pokoj pro hosty, z druhé strany se otevírá výhled na jezero Femunden. Oproti srubu se skladovacími prostory stojí druhé křídlo, v němž se nachází sauna, koupelna, WC a technická místnost.

Nábytek materiálově splývá s nosnými stěnami, některé trámy stěn se dokonce „vykonzolovaly“, aby se staly oporou kuchyňské linky, postele a police. Materiálově celý interiér doplňují hliníková okna a dveře. Architektonická tradice – surová dřevěná struktura – našla rovnocenného následovníka v moderním minimalismu.

Autor: Aslak Haanshuus Arkitekter
Lokalita: Femund, Norsko
Podlahová plocha: 85 m2
Realizace: 2015

TEXT: Katarína Vankušová
FOTO: Tom Gustavsen
ZDROJ: Aslak Haanshuus Arkitekter