06 1
Galerie(16)

Freedomek č. 61

Architekt Marek Štěpán rozvíjí již dlouhou dobu koncept minimálního bydlení v modulových dřevěných domech. Nejnovějším přírůstkem do rodiny Freedomků je patrový rodinný dům, kterému bylo přiřazeno číslo 61.

Klienti, kteří si Freedomek na svůj pozemek v západočeském Tachově objednali, zapomněli v den montáže upozornit sousedku. Ta tak ráno odjela do práce, a když se odpoledne vrátila, utrpěla šok. Na dosud prázdném pozemku stála dokončená Jednašedesátka.

Malý a velký modul

Tento minimální rodinný dům vznikl sestavením dvou dřevěných modulů různých velikostí na sebe. Zatímco ten spodní má půdorysný rozměr 4 x 11,5 m, druhé nadzemní podlaží ustupuje a zkracuje svoji šířku na 7 m. Vzniká tak teráska s výhledem do okolí.

01 2
02 1
03 1
07 1
08 2
09 1
10 3
11 2

Lodní estetika

Hlavní nosná konstrukce modulů je ze dřeva a Jednašedesátka tento fakt nijak nezastírá. Naopak, opláštění vodorovně kladenými latěmi tento fakt hrdě vyhlašuje do okolí a podtrhuje dynamické objemy domu. Ten tak evokuje parník, který se namísto vln exotických moří rozhodl rozrážet trnkové houštiny.

Nepřehlédněte: Freedomky – bydlení pro singles, startovací dům nebo chata

Otevřený interiér

Protože vnitřní prostory jsou skutečně minimálních rozměrů, bylo nutné udržet vnitřní vybavení kompaktní a vzdušné. V zařízení převažují světlé tóny březové překližky a bílé omítky, interiér se vyhýbá nefunkčním detailům. Do okolí se otevírá velkými okny. Pobytový prostor je rozšířen terasami do okolí.

10 3

Důraz na ekologii

95 % Jednašedesátky tvoří dřevo. Nosná konstrukce je z lepeného lamelového dřeva s obrovskou pevností a je doplněna dřevovláknitou izolací s příznivým fázovým posunem den-noc. Konstrukce je difuzně otevřená, fasáda je z trvanlivého severského modřínu.

16 1

Freedomek je vytápěn sálavými panely, výměna vzduchu je zajištěna lokální rekuperací. Spíše než z úžasu nad moderními ekologickými technologiemi vychází koncepce domu z udržitelnosti řešení budovaných s uplatněním zdravého selského rozumu.

Freedomek No. 061
Místo: Tachov
Architekt: Marek Štěpán / Atelier Štěpán / Freedomky
Spolupráce: František Brychta
Realizace: 2017
TEXT: ANNA VRABCOVÁ
FOTO: BOYS PLAY NICE

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 2/2019.