Balkón
Galerie(18)

Dům na stromě ve tvaru borové šišky

Malé domky na stromech jsou stále oblíbenějšími stavbami v lesních lokalitách. Mají několik předností – jsou malé a nenápadné, obvykle ze dřeva, a tedy nijak nezatěžují přírodu, a v neposlední řadě dovolují svým tvůrcům dopřát fantazii volnost a nechat se unášet na křídlech kreativity.

Vyprávění hned o dvou domcích ve tvaru borové šišky by mohlo začínat slovy: „Bylo, nebylo, dávno tomu…“. Nachází se totiž v jednom širém a starém, vlastně nejstarším lese v Itálii. Ten les je také tak trochu kouzelný – výrobci hudebních nástrojů v něm hledají to správné dřevo pro nové housle, violy, kytary a podobně. Příběh však není dávný, ale současný, a na jeho konci jsou útulny či horská útočiště pro návštěvníky toho lesa.

První patro je krytou terasou jež poskytuje nádherný panoramatický výhled do okolí.

Ze stromu pro strom

Autorem těchto domečků je architekt Beltrame Claudio, který chtěl vytvořit útočiště pro člověka, jež by bylo současně i přírodním prvkem. Koncepce domku byla původně navržena pouze pro architektonickou soutěž v roce 2014, nakonec byly realizovány dva domky v Malborghetto Valbruna – Ugovizza v italských Alpách v blízkosti města Tarvisio na hranicích s Rakouskem a Slovinskem.

Malé domky na stromech jsou stále oblíbenějšími stavbami v lesních lokalitách
První patro je krytou terasou jež poskytuje nádherný panoramatický výhled do okolí.
Druhé podlaží je obytné a nabízí dostatečné zázemí pro krátký pobyt
Ve třetím podlaží přímo pod vrcholem objektu se nachází ložnice s manželskou postelí.
Z hlediska dispozice jde vlastně o třípodlažní mezonety přičemž první dvě podlaží jsou přístupná venkovním schodištěm nebo z lávky do třetího patra vedou schody z druhého podlaží.
Autorem těchto domečků je architekt Beltrame Claudio který chtěl vytvořit útočiště pro člověka jež by bylo současně i přírodním prvkem.
Oblé tvary a obklad z šindelů oblékají domkům mimikry nenápadnosti.
Koncept domu na stromě

Kromě ubytování nabízejí dřevěné domky z výšky deseti metrů nad zemí, kde jsou umístěny, nezapomenutelné výhledy na Alpy. Jejich autor se nechal inspirovat strukturou a vzhledem borovic a tvarem borových šišek. Oblé tvary a obklad z šindelů oblékají domkům mimikry nenápadnosti.

Pigna není pouze borová šiška
Pigna není pouze borová šiška |

Konstrukčním materiálem je křížem laminované dřevo, které tvoří současně i pohledovou stranu stěn, podlah a stropů v interiéru. Tepelněizolačním materiálem jsou dřevěná vlákna. Z vnější strany jsou „šišky“ obloženy modřínovými šindely.

Domky jsou tedy ekologicky udržitelné – vyrobené z biodesek, izolované materiálem na bázi dřeva, navíc úsporné po stránce topení, energií i spotřeby vody. Jsou využívány jako zážitkové pobytové apartmány.

Romantické lesní mezonety

Z hlediska dispozice jde vlastně o třípodlažní mezonety, přičemž první dvě podlaží jsou přístupná venkovním schodištěm nebo z lávky, do třetího patra vedou schody z druhého podlaží. První patro je krytou terasou, jež poskytuje nádherný panoramatický výhled do okolí.

Druhé podlaží je obytné a nabízí dostatečné zázemí pro krátký pobyt

Druhé podlaží je obytné a nabízí dostatečné zázemí pro krátký pobyt – je zde kuchyňka, koupelna a obývací pokoj s posuvnou prosklenou stěnou, jíž lze vyjít na balkón.

Ve třetím podlaží přímo pod vrcholem objektu se nachází ložnice s manželskou postelí.

Ve třetím podlaží přímo pod vrcholem objektu se nachází ložnice s manželskou postelí. Třešinkou na dortu je zde kulaté střešní okno, vrchlík, jímž lze pozorovat noční oblohu. Bez světelného smogu obydlených aglomerací bývá za bezoblačných nocí plná hvězd…

Základní údaje:
Název projektu: Pigna
Autor: Architetto Beltrame Claudio
Hlavní architekt: Claudio Beltrame
Spolupracovníci: Luca Beltrame, Gabriele Pascutti
Lokace: Malborghetto, Itálie
Rok dokončení: 2017
Hrubá zastavěná plocha jednoho domku: 35 m2
Text: Daniela Bartošová
Fotografie: Laura Tessaro, Massimo Crivellari, Ulderica Da Pozzo